mi Klein met grote ambities éi WISaiM L* Secet tekst Lineke Broos De Nederlandse kunstwereld heeft nog nooit zo onder druk gestaan. In de verkiezingsrace van de afgelo pen maanden bleek dat 97 procent van de bevolking op kunst en cultuur wil bezuinigen. Kunstenaar en kersverse museumdirecteur Bianca Runge spreekt haar zorgen uit. 'Kunstsubsidies worden ingetrokken, kunstenaarsinitiatieven moeten de deuren sluiten; tijd voor actie, tijd voor een positieve boodschap.' Daarom opende ze eind mei een nieuw museum voor heden daagse kunst, Museum Le Secet, met als ultieme inzet een brede herwaardering van kunst en kunstenaar. Een bijzonder museum in het hartje van 's Heer Arendskerke met zeven zalen en twee verdiepingen. Het is dus nog mogelijk. Een leven met dromen die uitkomen. Een eigen museum. Daar zullen veel kunstenaars over mijmeren. Bianca Runge maakt van fantasie werkelijkheid, want sinds kort mag ze zich zelf ook directeur noemen. Een adder onder het gras? Het is maar hoe je het bekijkt. Het museum is een lust voor het oog. Het museum is een aanwinst voor Zeeland. En... het museum is op schaal 1:20. Knagen en zagen Achter het raam van een oud kantoorgebouw in de Raadhuisstraat staat het museum. Aan de muren op schaal gebrachte kunstwerken. Een imitatie van Miniatuur Walcheren? Alles behalve dat. Het is een museum. Een museum met een statement. Le Secet is er voor en door kunstenaars die in de autonomie van kunst geloven en dit op een professionele manier wil len delen met een breed publiek. De deelnemende kun stenaars maken kunstwerken tot in het detail op schaal. De entree, de zalen en de verdiepingen zijn ingericht als een écht modem museum. Alleen is het dan twintig keer kleiner. Runge: 'Het museum krijgt dependances in het hele land. Er komen reizende tentoonstellingen, prijsvragen, workshops en dankzij het centrale hart, de interactieve website, wordt hedendaagse kunst toegan kelijk gemaakt voor een breed publiek.' Museum Le Secet is op 21 mei gestart met de tentoonstelling Liefde in de kunst; kunstenaars(echt) paren toonden hun individuele werken. Het kleine museum heeft grote ambities en gaat samenwerken met nationaal bekende, hedendaagse kunstenaars en kunstenaarcuratoren.' Het initiatief wordt onder andere gesteund door de kunstenaars Thom Puckey, Rob Voerman en Anne Wenzel. Het museum van Runge laat veel aan de fantasie van de bezoeker over. Zo betekent 'Le Secet' helemaal niets. 'Ik hou van associatie,' zegt de directeur. 'Het is een mooi woord. Mensen mogen zelf invullen wat het betekent. Een leuke bijkomstigheid is dat zoekmachines op internet het museum snel vinden.' In Nederland bestaat er een aantal musea op schaal. Maar allen gaan uit van de fysieke mimte van het museum met zijn mogelijkheden en beperkingen. 'Groot verschil met de andere musea is dat Museum Le Secet niet zozeer de fysieke ruimte als uitgangspunt heeft maar onderzoek doet naar het concept museum', aldus de directeur. 'Le Secet wil aan de randen kna gen en zagen van de reputatie dat musea alwetend en bepalend zijn. Als kunstenaar heb je het pas gemaakt als je in een gerenommeerd museum hebt tentoonge steld of in de collectie bent opgenomen. Musea hebben een andere status dan een kunstenaarsinitiatief waar zelden publiek buiten de eigen kunstkring op af komt. Het museum als plek voor ideeën geeft de mogelijkhe den nieuwe gebieden te betreden.' 70 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 70