Etens (rechts) Favianna Rodriguez, Los Campesinos del Mundo, Aplastaran la Globalizacion. Farm Workers of the World, Unit! Smash the WTO, 2003; (midden) Favianna Rodriguez, Designs on Democracy, 2004; (rechts) Amos Kennedy, Dance is eros incarnate!. Tupac Amaru Print Studio (Tumis) adviseert ze orga nisaties hoe ze visuele middelen kunnen benutten om hun leefomgeving te verbeteren, [www.favianna.com] Positieve discriminatie is een klucht Amos Paul Kennedy Jr. komt oorspronkelijk uit de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama, waar zijn vader hem leerde dat de wereld veranderen begint met kleine daden en niet met ambitieuze projecten. Hij past dat toe door traditionele overtuigingen, of die nu links of rechts zijn, met een paar woorden op zijn kop te zetten. ('Zalig zijn de vredestichters', maar ook: 'Positieve discriminatie is een klucht'). Zijn posterkunst kan razendsnel inspelen op de actualiteit, kost relatief weinig en maakt de autoriteiten uiterst ongemakkelijk en is dus effectief. Zijn drijfveer is een tweeledige opvatting van vrijheid: eerst dat je zelf niemand onderdrukt en vervolgens dat je niet toelaat dat jij wordt onderdrukt. Twee kostbare lessen uit de Amerikaanse burgerrechtenbeweging. Amos leert zijn druktechniek aan jonge mensen die met verras sende teksten komen zoals 'True people believe' en 'No memories, no experience, no civilization'. Zijn affiches zijn allemaal verschillend, ook al dragen ze dezelfde tekst. Zo weerspiegelen ze de verschillen tussen mensen, die hun menselijkheid gemeenschap pelijk hebben. Deze kunst staat dicht bij de burgers omdat ze hun eigen ideeën vormgeven, of zoals Kennedy met een grote dosis zelfrelativering zegt: 'Drukken is niets meer dan inkt op papier smeren.' [Zie zijn aansprekende resultaten op www.kennedy- prints.com] Elk van de kunstenaars werkt dicht bij huis met en voor mensen wier rechten in de knel komen. Vaak zetten zij humor in om de boodschap aan te plakken, soms moet de wrange werkelijkheid ont hutsend getoond worden. Als aanmoediging om dicht bij huis aan verheven doelstellingen, zoals mensenrechten, te werken, kreeg iedere deelnemer een 'boodschap' mee naar huis: een handgedrukte letterpress freedomposter van Kennedy. De conclusie van deze zeer geslaagde en inspirerende ontmoeting wij st in de richting van een nog onzichtbare wereld beweging in de kunst rond vrede en mensenrechten. Freedomhouse-Art is een groep die probeert deze beweging aan elkaar te knopen door social networ king, workshops en conferenties waarbij kunst als middel centraal staat. r-\ 75 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 75