ZWARTVOET INDIANEN AVONTUREN VAN EEN ZEEUWSE VERZAMELAAR Buil Bear en zijn vrouw, Zwartvoet Jurk (leer, glas, wol, koper) Zwartvoet Indianen, Staartriemen vooreen paard, Zwartvoet Indianen, Canada, ca. tSS6Collectie Canada, 1875-1890. Collectie Zeeuws Museum/ Indianen, vóór 1895. Foto: Ivo Wennekes Glenbow Archives NA-395-3. Zeeuws Genootschap. Foto.: Ivo Wennekes Het Zeeuws Museum presenteert tot en met zondag 31 oktober de tentoonstelling Zwartvoet Indianen, avon turen van een Zeeuwse verzamelaar. Hierin wordt een collectie objecten getoond van de Zwartvoet Indianen, verzameld door de Zeeuw Meinard Sprenger die van 1885 tot 1895 vlakbij een reservaat in Canada verbleef. De tentoonstelling vertelt behalve over de Zwartvoet Indianen, het bijzondere verhaal van een Zeeuw die in zijn eentje de oceaan overstak, op zoek naar een nieuw leven en terugkwam naar Zeeland. In 1890 ontvangt het Zeeuws Genootschap een schenking van voorwer pen gemaakt door Zwartvoet Indianen uit de toenma lige Northwest Territories in Canada. De schenker is ene M.J.I. Sprenger die eveneens daar woonachtig is. De tentoonstelling bestaat uit twee delen. Aan de ene kant wordt het verhaal van Sprenger verteld, de emigrant die de band met Zeeland niet verloor en het ontstaan van de collectie. Aan de andere kant wordt de betekenis van de Zwartvoetobjecten als messschedes, een paardenuitrusting, mocassins en leggings uit gelegd. De voorwerpen zijn al ruim honderd jaar in Nederland, maar voor vele stamleden zijn deze nog steeds relevant. Caroline van Santen, conservator van het Zeeuws Museum en de Leidse antropologe Lea Zuyderhoudt maakten dezelfde reis als Sprenger. Omdat er weinig van de objecten bekend was en omdat het Zeeuws Museum de tentoonstelling samen met Zwartvoet- experts wilde maken omdat het hun erfgoed betreft, interviewden ze enkele Zwartvoet Indianen. Deze interviews worden door middel van videofragmenten getoond. Daarnaast worden behalve de collectie ook foto's getoond van Sprenger, zijn ranch en de india nenstam uit die tijd. 'Ik ben echt blij dat die stukken zo goed bewaard zijn gebleven' zegt Clifford Crane Bear, zelf Zwartvoet Indiaan en oral historian. 'In Canada heb je nog wel historische stukken, maar zoveel uit één periode, uit één gebied, dat zie je niet vaak.' Bij de tentoonstelling verschijnt een kleine catalogus waarin experts aan het woord komen en verder ingegaan wordt op het erfgoed, de historie van Meinard Sprenger, de Zwartvoet Indianen en fotomateriaal. Het boekje is tijdens de tentoonstel lingsperiode te koop in de museumwinkel voor 5 euro. Het Zeeuws Museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur. Meer informatie: www.zeeuwsmuseum.nl. 80 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 80