DE PADEN OP, DE LANEN IN LANDSCHAPPEN EN STADSGEZICHTEN De tentoonstelling De paden op, de lanen in, landschap pen en stadsgezichten toont schilderijen en tekeningen van het landschap, gezien door de ogen van kun stenaars uit de 16de eeuw tot nu. Kunstenaar Nanda Runge (1970) uit Middelburg heeft in de tentoonstel ling dertig schilderijen en negen tekeningen uit de collectie van het Zeeuws Museum samengevoegd met 27 eigen werken, zowel tekeningen (inkt op papier) alsook schilderijen (acryl op doek). Het Zeeuws Museum heeft in zijn collectie een grote verscheidenheid aan tekeningen en schilderijen van landschappen, van grote en minder bekende kun stenaars. Wars van kunsthistorische noties maakte Nanda Runge een selectie. De paden op, de lanen in is daarmee een persoonlijke zoektocht geworden. Een reis waarbij de kunstenaar de bezoeker verleidt om op een andere manier naar schilderijen te kijken. Het zijn niet de huizen, de bomen en de lanen die ze ziet. Nanda wordt de ene keer getroffen door het licht, de kleuren en de gezelligheid, de andere keer door textuur, compositie en techniek. Nanda Runge selec teerde onder meer werken van Willem Jan van den Berghe, Louis Heymans en Cor de Wolff. Afbeeldin gen waarbij ze op zoek is geweest naar het gevoel van verstilling en een verwantschap voelt op het gebied van kleur, schaduwgebruik of compositie. Nanda is altijd op reis. In het buitenland, voor werk of op vakantie, maar ook in eigen stad, op weg naar haar atelier of als ze de kinderen naar school brengt. Plekken die ze onderweg tegenkomt vangen haar aandacht door de lichtval, compositie of atmos feer. Die momenten legt ze vast en neemt ze mee naar haar atelier waar ze het basismateriaal vormen voor haar werk. 'Mijn schilderijen vormen zich door een vanzelfsprekend proces. Ik heb een kleine digi tale camera bij me waarmee ik de ruimtes en plek ken fotografeer en film. In mijn atelier zie ik wat die voor mij betekenen'. De tentoonstelling De paden op, de lanen in, landschappen en stadsgezichten is tot 31 oktober te zien. Het Zeeuws Museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur. Meer informatie: www.zeeuwsmuseum.nl. Adelsteen Normann (1865-1918), Naeröfjord in Noorwegen. Nanda Runge, Berlin2009, acryl op linnen. Foto: Ivo Wennekes Collectie Zeeuws Museum. Foto: Ivo Wennekes. 8i Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 81