invalshoeken (zoals 'stad en platteland', 'openheid en geslotenheid', 'natuur en de mens') waaraan de tekst aandacht dient te besteden. Is ook dit, gecombineerd met diezelfde eis van toegankelijkheid, niet een erg moeilijke opdracht? Prehistoricus drs. Hans Jonge- pier, coauteur van deel i, vindt van niet. Sommige moeilijkheden lossen zich vanzelf op, denkt hij: 'De invalshoek "natuur en mens" is verweven met mijn teksten. Zeker voor de prehistorie geldt dat de mens in grote mate afhankelijk was van de natuur en het landschap. Sommige andere invalshoeken zijn op mijn verhaal veel minder of zelfs niet van toepas sing. Bovendien vind ik het wel prettig om voor een publiek van havo-niveau te schrijven. We hebben de afspraak gemaakt dat er niet te veel vakjargon mag doorklinken. Een voorbeeld: de term "breedspectrum- economie", voor een archeoloog een gewoon woord, kun je vertalen met de omschrijving dat de voed selvoorziening zeer divers was. Aan de andere kant ontkom je af en toe niet aan een technische term als paleolithicum.' Nieuwe kennis Behalve het bieden van meer samenhang moeten de vier boeken een visie tentoonspreiden over de Zeeuwse geschiedenis, benadrukt projectleider Brusse. De Zeeuwse geschiedenis zal bovendien in een breed perspectief worden geplaatst, zoals de positie ten opzichte van de Zuidelijke en Noordelijke Nederlanden, de Republiek, Scheldedelta en Europa. 'De provincie was geen eiland', zegt hij. 'De boeken moeten the state of the art weergeven en tevens een goed naslagwerk worden, opdat eenieder die onder zoek wil doen of even iets wil nakijken, eerst deze delen uit de kast pakt. Wetenschappelijke verantwoor ding betekent vooral dat er een notenapparaat wordt opgenomen, zodat iedereen kan nagaan waar de ken nis vandaan komt.' Een eerdere poging om een integrale geschied schrijving van Zeeland van de grond te krijgen is ondernomen in de jaren tachtig; deze strandde wegens onvoldoende vooronderzoek en te veel hiaten in de archiefbronnen. Marlies Jongejan, vicevoorzitter 85 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 85