jSh Peter Henderikx. SHOZ, zag bij de presentatie van het nieuwe project in 2008 nog een lichtpuntje bij deze mislukking: 'We waren zo getergd dat het ons energie gegeven heeft om twintig jaar lang aanhoudend en consequent het zelfde doel na te blijven streven.' In die paar decennia is er heel veel nieuwe kennis bijgekomen die het project nu zeker rechtvaardigt, vinden de samenstellers. Peter Henderikx: 'Er zijn sinds het midden van de twintigste eeuw, toen het bekende tweedelige overzichtswerk van Van Empel en Pieters is voltooid, nieuwe visies ontstaan op de Zeeuwse geschiedenis.' 'Sinds 1995, toen mijn boekje over de prehis torie van Zeeland verscheen, zijn er opmerkelijke ontdekkingen te melden', vult Hans Jongepier aan. 'Zoals in Saeftinghe aangetroffen aardewerk uit de Michelsbergcultuur van ongeveer 3500 voor Christus Medewerkende auteurs aan Geschiedenis van Zeeland F. Beekman, A.J. Beenhakker, W. van den Broeke, P. Brusse, P. van Cruyningen, J.C. Dekker, R.M. van Dierendonck, L.F. van Driel, S. Groenveld, P.A. Henderikx, C.E. Heyning, J. Jongepier, F. de Klerk, W.W. Mijnhardt, A. Neele, C. Rooze- Stouthamer, L. Sicking, P.W. Sijnke, A. van Steensel, E.-J. Weterings, J. Zwemer. (nieuwe steentijd): het oudste aardewerk van Zeeland. En natuurlijk de kuil die in 2003 bij Grijpskerke aan het licht kwam en waaruit naar schatting driehon derd potten uit de tweede eeuw voor Christus, de late ijzertijd dus, tevoorschijn kwamen. Het complex had waarschijnlijk een rituele betekenis, waarbij ook een compleet aangetroffen skelet van een hond een rol zal hebben gespeeld. Een ander voorbeeld is de spectacu laire vondst van een schedelfragment van een Nean derthaler in 2009, afkomstig van de Noordzeebodem voor de kust van Walcheren en Schouwen. Het eerste tastbare bewijs van de aanwezigheid van de Neander thalers in Nederland! Het haalde de internationale pers.' Brusse: 'Het desurbanisatieproject, waar ik samen met Wijnand Mijnhardt leiding aan geef, wordt dit jaar afgesloten en daar komen veel nieuwe inzich- Redactieraad van Geschiedenis van Zeeland B. Altena (Erasmus Universiteit Rotterdam), B.J.P. van Bavel (Universiteit Utrecht), M. Jongejan (ZB, SHOZ), R. Koops (ZA, SHOZ), P. Kooij (Universiteit Groningen en Wageningen), P.H.D. Leupen (emeritus hoogleraar Universiteit van Amsterdam), A. Meijer (ZA), J. Parmentier (Universiteit van Gent), M. Prak (Universiteit Utrecht), J.P.G. Reijnders (Universiteit Utrecht), H. van Rijswick (Universiteit van Utrecht), N.C.F. van Sas (Universiteit van Amsterdam) 86 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 86