De veerman van Sint-Amands van Aarnout de Bruyne (Middelburg 1996: Slibreeks 78) is heruitgegeven, alleen voor diegenen die de herdenkingsdienst bijwoonden, (rechts) Jan Mees, Liefdegetijden1985, geïnspireerd op Verhaerens gedicht 'Les Heures'. Het beeld staat in de Marthe Massintuin te Sint-Amands. Afbeelding in: De veerman van Sint-Amands. Ontelbare uren hebben we samen doorgebracht achter ons Slibkraampje op verschillende beurzen en markten in het land. Afwisselend de mensen minzaam toelachend en met verleidelijke woorden aansporend tot het kopen van zo'n onvolprezen Slib- boekje. En daarin kon Aarnout soms zo opgaan dat ik onwillekeurig moest denken aan de meesterwerken van Willem Elsschot, een auteur die hij trouwens in hoge mate bewonderde. Dan weer inwendig de mens heid vervloekend die al dit moois achteloos aan zich voorbij liet gaan. Een cursus mensenkennis hebben we zo vlekkeloos doorlopen. En samen vlogen die uurtjes toch wel weer snel om, met als hoogtepunt de klok van vier uur wanneer uit mijn tas de jeneverfles tevoorschijn kwam. De eerste keer dat ik dat deed, zie ik hem nog in een enorme lachbui uitbarsten, maar hij liet het zich goed smaken. We hebben dit ritueel er vanaf dat moment maar ingehouden. De Middel burgse boekenmarkt op de eerste zondag van mei zal voor mij nooit meer dezelfde zijn. Tien jaar lang heb ben we daar gestaan, in weer en wind, een vertrouwd duo achter hun koopwaar op de Middelburgse Markt vlak voor De Huifkar, al viel het me op dat hij dit jaar opvallend stiller was dan anders. Een Afrikaans gezegde luidt: Al is de rivier opge droogd, zij behoudt haar naam.' Zo zal ook Aarnouts naam voor altijd verbonden blijven aan de Slibreeks en zal hij voor altijd in mij doorklinken. Het waren prachtige jaren. Ronald Rijicse Dit is een door de redactie bewerkte versie van de rede die Ronald Rijkse op 9 december 2009 in de St. Jacobskerk te Vlissingen hield. Aarnout de Bruyne is auteur van De veerman van Sint-Amands, bewerkte Het Reservaat van Ward Ruyslinck voor toneel en publiceerde verder over Jacques Hamelink, Jacobus Bellamy en Ward Ruyslinck. In 2005 kreeg hij de Thermphos Cultuurprijs Vlissingen. DE VEERMAN VAN SINT-AMANDS Ltf Hrwn HJrfifeitrtijdrn} ut tui*i iun .Vfurrhr Ajirtun liiwi AJVrij 89 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 89