tekstkolommetje) en Romeinse tijd langs highlights van Walcherens historische geografie gevoerd. Om bij de recente historie van Zeelands hoofdstad te blijven: auteur Peter Sijnke roemt in hoofdstuk 33, 'Middelburg monumentenstad', met sympathiek enthousiasme de neiging van de meer recente gemeentebesturen om de historische binnenstad zo veel mogelijk te behouden, maar vermeldt niet de 'opleuking' van de Markt in 1998, waarbij ook een rücksichtslose niveauverdieping werd toegepast die het kostbare archeologische monument van de Westmonsterkerk, ondergronds sluimerend sinds het afbraakjaar 1575, met de botte bijl onthoofdde. Een passende prelude op het verknoeien van de Oude Havenpolder bij de planontwikkeling van Mortiere en de aanleg van de A57. Walcheren en overig Zeeland komen maar mond jesmaat aan de orde in De middeleeuwse kloos tergeschiedenis van de Nederlanden (Waanders, 25,-) onder redactie van Paulina de Nijs en Hans Kroeze. Het boek verscheen als eerste deel van de driedelige serie Kloosters in Nederland, gereali seerd in samenwerking met klooster Ter Apel in Groningen, het museum voor klooster- en kerk geschiedenis religieuze kunst. Het tweede deel behandelt 'Dagelijks leven in kloosters', het derde 'Kloosters in het gebied van de huidige provincie Groningen'. Een specifiek Zeeuws klooster dat kort afzonderlijk wordt behandeld is (uiteraard) de Abdij van Middelburg; voor het overige moet de lezer zich behelpen met algemene beschrijvingen of vermeldingen van orden en instellingen die ook in Zeeland hun rol speelden: cellebroeders en -zus ters, franciscanen, Duitse orde, Johannieters, het zich tot Holland en Zeeland beperkende kapittel van Sion enzovoort. Dit fraai uitgevoerde en geïl lustreerde boek pakt de deelonderwerpen samen vattend aan en hanteert een soort vogelperspectief waarbij lokale en regionale contouren en details in het grote perspectief oplossen. Het uitgebreide 'Kloostervocabulaire' en register bieden daarente gen een meerwaarde voor de niet gespecialiseerde lezer. Het kloosterleven stagneerde in onze contreien eeu wenlang door de Reformatie en de Opstand tegen Spanje. In De opmaat tot de Opstand. Zeeland en het centraal gezag (1566-1572) (Verloren, 25,-) bespeelt auteur C. Rooze-Stouthamer op oerdegelijke weten schappelijke wijze een breed register; ze behandelt de zeer bewogen periode tussen 'twee momenten van opstandigheid': 1566 (Beeldenstorm) en 1572 (revolte, waarbij o.m. Vlissingen en Zierikzee voor de Opstand tegen Spanje kozen). Na mislukking van de geuzenaanval (met medewerking van de Zeeuwse kerkenraden) op Walcheren in maart 1567 volgden harde repressie en troepenlegering in de steden. Dit wekte weerstand bij de bevolking, nog vergroot door nieuwe (belasting)maatregelen van Alva. Met hulp van de Watergeuzen en Engelse en Franse troepen kwam een groot deel van Walcheren onder het gezag van Oranje, vervolgens barstte de strijd om de ove rige eilanden los. Zeeland en vooral ook Walcheren waren niet alleen van groot strategisch belang voor Willem van Oranje en Spanje, maar óók voor Frankrijk en Engeland, aldus Rooze-Stouthamer. 'Deze kustmogendheden waren dan ook allen [sic], in min of meerdere mate, actief bij de strijd om de Zeeuwse eilanden betrokken.' Een waardevolle stu die met typografische en bibliografische onregelma- tigheidjes. De door Rooze-Stouthamer behandelde periode beslaat maar een klein deel van de tijdspanne tus- Miniatuur in een handschrift met (proza)vertaling van Ovidius' Metamorfosen. Te zien zijn Wolfert VI van Borsele en zijn twee de vrouw Charlotte van Bourbon, met hun gevolg bij de kopiist op bezoek. Toegeschreven aan de Meester van Margaretha van York, ca. 1470-1480; afbeelding uit Borsele, Bourgondië, Oranje. 94 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 94