sen ca. 1400 en 1700 die belicht wordt in Borsele, Bourgondië, Oranje. Heren en markiezen van Veere en Vlissingen (Verloren, 25,-) door C.H.L.J. Cools, L.H.J. Sicking, P.A. Henderikx, S. Groenveld, P. Rem en P. Blom, onder eindredactie van G. van Herwijnen. Het boek gaat in op de verdeling van rechten en bezit tingen op Walcheren. Scharnierdatum is 21 oktober 1555, toen keizer Karei V aan de heren van Veere de titel markies verleende, en de heerlijkheid Veere tot markizaat verhief. De auteurs behandelen vragen als: welke positie, bezittingen en rechten bezaten de heren van Veere vóór 1555 en welke politieke rol speelden zij onder de Bourgondische en Habsburgse vorsten? Welk gezag hadden de Oranjes in Zeeland na 1581, toen Willem van Oranje - reeds stadhouder en Eerste Edele in de Staten - het markizaat kocht? Wat zeggen de bronnen over het verblijf van de Oranjes in Veere en Vlissingen? Met uitzondering van één auteur zijn de schrijvers rijk getooid met academische waardig heden, en hun proza is navenant: degelijk maar taai. Jammer dat een goed ingevoerde redacteur of coau teur niet belast werd met het vervaardigen van een handige samenvatting van deze bundel. Volkscultuur en erbij horen In het woud van alle gesubsidieerde activiteiten en instellingen rondom volkscultuur zou je bijna ver geten dat er ook nog particulieren zijn die zich met aspecten van de historische en hedendaagse volks cultuur bezighouden, gewoon omdat ze dat leuk vinden. Wim Vreeke beschrijft zijn speciale vaar digheden ten aanzien van De Zeeuwse Strandvisserij netten breien op de traditionele Zeeuwse manier (eind redactie Cees Maas; Den Boer de Ruiter, 9,90), terwijl Vrouweputje [bron van eenheid] (Stichting Vrouweputje Goes, 9,95) belicht hoe een groepje particulieren de gelijknamige katholieke devotie- plek bij Baarsdorp weer tot leven wekte in recente jaren, maar nu vanuit een New Age-achtige optiek. Domburger Wim Vreeke vindt het breien van vis netten 'buitengewoon ontspannend, je vergeet alles om je heen'. Vrouweputje beveelt om dezelfde mate van onthaaste aandacht te bereiken onder meer een 'Langzame Loopmeditatie' aan. Uiteenlopende acti viteiten van Noordzeekust en polderland, maar met dezelfde uitkomst: rust en concentratie. Een andere vorm van ontspanning ontstaat para doxaal genoeg door het consumeren van spanning opwekkende lectuur: thrillers bijvoorbeeld. Zeeland heeft er sinds enige jaren weer een auteur in dit genre bij: Evert Jan Looise, die met Schreeuw om aan dacht (Gopher, 22,90) een vakkundig geschreven, rechttoe-rechtaan roman afleverde over terrorisme in Armeens-Turkse sfeer met bloedstollende achtervol gingsscènes. Eerder, in 2004, verscheen van hem De ijskoude aristocraat. Leven met een beperking is het onderwerp van De draad van Ariadne (MEE Zeeland), samen gesteld door Rob van Hese naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van de MEE-organisaties in Nederland. MEE verleent kosteloze ondersteuning aan gehandicapten. In één van de vele verhalen in het boekje zegt 'Lisa': 'Wij horen er ook bij, wij wil len ook gewoon op reis, wij willen ook zelfstandig wonen.' Het boekje bevat een cd-rom en is gratis af te halen in MEE-kantoren te Terneuzen, Goes en Middelburg (zie www.meezeeland.nl). 95 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 95