Geestelijke en Ridderlijken Orders Naa het leven van alle Geschetst, en gekleurt door Cornelius Markee in Middelburg en Zeeland 1759/60" consisting of 8 parts in 4 volumes, 1438 pages, folio (37.4 x 23.8 cm), on paper, 8 title-pages with decorative borders, 811 illustrations of costumes of religious and knightly orders, many highlighted in gold, each with manus cript captions, contemporary Dutch sprinkled calt gilt, with borders composed of small tools, small floral tools, fan cornerpieces, spines gilt in compartments, gilt edges (Catalogue Sotheby's, 2001). Het werd verkocht voor omgerekend 15.000 euro. Behalve dat het werk iets groter is geworden bij Sotheby's of te klein is gemeten door Van Gendt is hier sprake van hetzelfde ingebonden manuscript. Wat de opstellers van de catalogi niet wisten, is dat Markée het werk gekopieerd had van het Franse werk uit het begin van de achttiende eeuw.8 Het doet weinig af aan de prestatie en daarom is de uitspraak van de PZC-journalist dat het als zijn levenswerk te beschouwen valt, volkomen terecht (PZC, 7 december !969)- Naauwkeurigh nagemackt Vier jaar later, in 2005, verschijnen er voor de eerste keer twee manuscripten op de markt die qua afbeel dingen grote overeenkomsten vertonen met het KITLV-manuscript dat hierin wordt uitgegeven. Bij Van Stockum werden aangeboden Verzameling van voor Scheyde Dieren (1761) en 'Verzaameling van Zeeuschen in Secktens (1762). Het veilinghuis vond Markées werk kennelijk zo bijzonder dat het een afbeelding er uit op de omslag van de catalogus plaatste. 'The author (active 1746-1766 as surveyor-cartographer in Zeeland) was apparently active in many disciplines: in 1759 he wrote illustrated a work on chivalrous orders, in 1748 he drew/copied a map' (Van Stockum, 2005, p. 161-162).9 De samensteller van deze catalo gus baseerde zich voor Markées werkzame periode op de beschrijving van diens kaarten in het Zeeuws Archief die tussen 1746 en 1766 vervaardigd zijn. De twee manuscripten met respectievelijk 62 en 44 aqua rellen werden als één kavel aangeboden en ingezet op 10.000 euro. Ze werden afgehamerd op 17.000 euro. Er is duidelijk sprake van een toenemende belangstel ling voor Markées werk dat zich vertaald in navenante prijzen. Het manuscript in het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Leiden (KITLV) is van dezelfde aard als de bovenstaande. Op de omslag staat te lezen: 'Verzameling van voorscheijden uijtlansche gewasse als insecktens, alles seer naauwkeurigh nagemackt en daar ik van de rupsen niet van en wist, heb ik deselve op het een of ander gewas geplaatst om an de wondere Gods te gedenken hoe Hij alles geschaapen heeft. Terneergesteldt binne Middelburg in voorscheijde jaaren. 1763.' Het handschrift bevat 83 in perkament gebonden bladen met gekleurde afbeeldingen in waterverf (37.5 x 48 cm) van vlinders, rupsen, planten en fruitsoorten. De meeste zijn losjes gekopieerd naar platen uit het boek Metamorphosis Insectorum Suranamensium (1705) van Merian. Het was Jan van Rosmalen van de Bijzondere Collecties van het KITLV onbekend hoe, wanneer en waarom het manuscript in de collectie van het KITLV terecht was gekomen, iets wat doorgaans nauwkeu rig wordt geregistreerd. Van Rosmalen zijn begelei dende tekst bij Treasures gebaseerd op het naslagwerk van Maroniers, Pictures of the Tropics. A catalogue of drawings, water-colours, paintings, and sculptures in the collection of the Royal Institute of Linguistics and Anthro pology in Leiden.10 Daarin wordt elke bladzijde van het manuscript beschreven en aangegeven welke werken gekopieerd zijn uit het werk van Merian. Maronier vatte de bijschriften van Markée in het Engels samen. Niet alle afbeeldingen zijn naar Merian (Maronier, 1967, p. 97-100). Sommige waren gebaseerd op Markées eigen vlinder- en rupsenverzameling die hij er kennelijk op nahield. Van Rosmalen schreef terecht in Treasures: 'Zoals zoveel achttiende-eeuwers was hij gegrepen door de voortgang van het natuurweten schappelijk onderzoek in zijn tijd' (Van Rosmalen, 2009, p. 28). Markée gebruikte ook materiaal van andere Middelburgse verzamelaars zoals bijvoorbeeld Daniel Luycx Massis, een van de voornaamste WIC- aandeelhouders. Kennelijk onderhield hij met hen banden die gebaseerd waren op hun gezamenlijke inte resse in de natuur. De clientèle van Markée moet vooral in wetenschappelijke geïnteresseerde kringen gezocht worden die gelieerd waren aan de VOC of de WIC. ïo Zeeuws Tijdschrift 2010 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 10