vrtif Middelburg van de VOC van belang. Het bewijst ver der dat de klantenkring van Markée in die richting gezocht moet worden. Eerder werden twee berichten uit de Middelburgse Courant aangehaald. De andere twee zijn adverten ties van de boekhandelaar Markée uit 1766 over laag geprijsde illuminatiebladen die voor een breed publiek bestemd waren. 'Illuminatie Blaaden, bestaan de in agt fraaie met Nederduitscche Decoratien, om te dienen by de aanstaande Vreugdebedryven, door middel van welke men met weinig ligt een aange- naame vertoning kan maken, zyn te bekoomen bij de wed. A.L. Callenfels en Zoon en Comelis Markee (Middelburgse Courant, 8 april 1766). Ze waren ook per stuk leverbaar.:4 De vreugdebedrijven betroffen de inhuldiging van stadhouder Willem de Vijfde als Eer ste Edele van de provincie in Middelburg op 25 mei 1766 (Middelburgse Courant, 19 juli 1766). 14 Zeeuws Tijdschrift 2010 5-6 Markering Zoals iedereen die historisch onderzoek naar Middelburg voor de Tweede Wereldoorlog verricht, moet leven met de handicap dat het grootste deel van het archief door een brand als gevolg van oorlogshan delingen verloren is gegaan. Daarom is het weinige dat over zijn persoonlijke leven is opgedoken vooral gebaseerd op secundaire bronnen. Echter gezien het gegeven dat Markée tot voor kort een vrijwel volslagen onbekende was, is hij door deze inleiding en de uit gave van twee van zijn manuscripten aan de vergetel heid ontrukt. Duidelijk is geworden dat hij staat in de illuminatietraditie van Goedaert en Blankaart en de hierin afgebeelde manuscripten zijn daar exempla risch voor. Hij was een typische representant van de Verlichting en hij behoorde zeker tot de fine fleur van de artistieke ambachtslui in Middelburg van zijn tijd. Markées levenswerk, de Naauwkeurige Verzameling

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 14