Dit folioblad zit als een los vel bij het Minnaarmanuscript van Cornelius Markée en is door iemand anders gemaakt. Het bestaat uit gekleurde waterverftekeningen van huishoudelijke voorwerpen. Wellicht is het een huwelijkslijst. Er zijn 28 objecten afgebeeld: van pruiken en handschoenen tot een parelket ting en een theeketel. Opvallend is de zak met het monogram van de VOC Middelburg. Courtesy Galerie Antiquariaat Forum bv. Van Geestelijke en Ridderlijke Orders, kon er al op wijzen dat hij behoorde tot de katholieke minderheid in een stad die in het midden van de achttiende eeuw nog altijd een sterk calvinistisch stempel droeg. Zijn contac ten in de katholieke Zuidelijke Nederlanden wijzen ook in die richting. Zijn geloofsovertuiging kan een reden zijn voor de vergetelheid waarin hij na zijn dood raakte maar nog meer zal die veroorzaakt zijn door de gele- genheidsaard van een groot deel van zijn werk, zoals het Minnaarsmanuscript. Tevens zullen vele aquarellen los verkocht zijn waarbij het manuscript verloren ging. Hij zette niet op elke aquarel zijn naam. Toen in 1989 bij Van Gendt de Orders te koop wer den aangeboden haalde dat wel de PZC, zoals we eer der zagen. Volgens een medewerker van het Zeeuws Documentatiecentrum was de gevraagde prijs echter ver boven het budget van dat centrum en bovendien bevatte het geen 'geen typisch Zeeuwse afbeeldingen' (PZC, 7 december 1969). Voor het centrum een legi tieme reden ze niet aan te schaffen maar de Zeeuwse Bibliotheek had toen natuurlijk actie moeten onderne men om dit staaltje achttiende-eeuwse Zeeuwse aqua relleerkunst aan te schaffen. Die heeft trouwens weer een kans met het manuscript dat nu op de markt is. Diepgaander onderzoek zal nog het nodige ople veren, zeker wanneer dat in de bredere context van het culturele leven in Zeeland rond het midden van de achttiende eeuw geplaatst wordt. Zo'n onderzoek dient uit te monden in een geïllumineerde publicatie én tentoonstelling over zijn leven en werk. Die zou hem nog veel meer dan in deze bescheiden aanzet de plaats geven in de culturele geschiedenis van Zeeland die hem toekomt. Onze dank gaat uit naar alle instellingen en personen voor de verleende medewerking bij het onderzoek. 15 Zeeuws Tijdschrift 2010 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 15