'onrdwep:, Cornelius Markée, Gezicht vanaf de Noordweg op de heerlijkheid Sint Laurens, met gewassen op het veld, en achter de Nederlandse Hervormde kerk, 1767, Oost-Indische inkt, gewassen, 33 x 22 cm. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zl, II-956. Levensbericht Terwijl Van Rosmalen zich voor informatie over Markée op J.H. Maroniers Pictures of the Tropics baseerde, had die laatste geput uit Levenberichten van Zeeuwen (Nagtglas, 1893). Dat Nagtglas Markée opgenomen had in zijn onvolprezen werk wilde in ieder geval zeggen dat hij anderhalve eeuw na zijn dood nog niet helemaal vergeten was. 'Was een niet onverdienstelijk teekenaar te Middelburg. In 1759 vervaardigde hij een boek van alle ridderlijke orders, zijnde een schoone verzameling van honderd vier en veertig gekleurde afbeeldingen. Ook als cartograaf had hij een goeden naam, gelijk blijkt uit onderscheiden kaarten van Zeeland en van Walcheren in het Provinciaal Archief (Nagtglas, 1893, P-135)-2 Markée was evenwel niet zozeer een cartograaf maar kopieerder van kaarten die hij dan met wapen schilden of andere illustraties verfraaide. In het Zeeuws Archief zijn vier van zijn kaarten, onder andere van Zeeland en Walcheren - beide kopieën van kaarten van de cartograaf en burgmeester van Hulst W.T. Hat- tinga - van hem bewaard gebleven.3 Die laatste is niet alleen fraai gedecoreerd maar ook historisch interessant omdat die nog in 1809 door de Fransen werd gebruikt in de verdediging van Walcheren tegen de Engelsen. In de studie Topografische kaarten van Nederland vóór 1750 wordt verder nog een kaart van Cor. Marke genoemd als berustende in het Zeeuws Archief (Donkersloot- de Vrij 1981, p. II7).4 Ook wordt Markée genoemd in connectie met de door J-B. Harrewyn (1722-1782) gegraveerde kaarten van een van de belangrijkste kaartenuitgevers in de Zuidelijke Nederlanden E-H. Fricx. 'Cor. Marke verluchtigde de gegraveerde kaarten van Harrewyn' (Halleux et.al, 1998, p. 382). Die Fricx was ook boekhandelaar in Brugge en het toont aan dat Markée contacten in het katholieke zuiden had. Dat was met de buurtvaart toen gemakkelijk te bereiken vanuit Middelburg. Naast cartograaf noemt Nagtglas hem ook een 'niet onverdienstelijk tekenaar'. Er is één tekening in Oost-Indische inkt bekend voorstellende een gezicht op St. Laurens in een naïeve stijl die doet terugdenken aan de landschappen van Goedaert (Lantsheer Nagtglas, 1879, p. 676). Ook meldt Nagtglas nog zijn boek van 7 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-6

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 7