Cornelius Markée, Generaal Caart van het eyland Walgeren, verdeelt in sijn wateringen, 1765. Zeeuws Archief. Kaarten Zeeland 292 123.8 alle ridderlijke orders zijnde een schoone verzame ling van honderd vier en veertig gekleurde afbeeldin gen' (Nagtglas, 1893, p. 135). Dat Markée een volslagen onbekende is in de wereld van de Zelandologen werd al eerder vastgesteld maar ook op andere vakgebieden blijkt er dus weinig kennis over hem te bestaan. Was dat alles? Als een deus ex machina lanceerde juist toen de Koninklijke Bibliotheek de krantensite waarop een miljoen bladzijden van Nederlandse kranten uit de periode 1713 tot heden in digitale vorm toegankelijk zijn gemaakt (www.koninklijkbibliotheek.nl) Deze nieuwe bron leverde onmiddellijk vier treffers uit de Middelburgse Courant op. Zo staat in een bericht uit die krant van november 1769. 'Bij de weduwe Cor- nelis Markée, in de Spanjaardstraat in Middelburg, is te bekomen Naauwkeurige Verzaamelinge, van Geeste lijke, Ridderlijken en Wereldlyken Orders na het leven alle Geschetst en gekleurd door Comelis Markée in 8 deelen compleet en alle ongebonden' (Middelburgse Courant, 11 november 1769). Hieruit viel af te leiden dat hij getrouwd was en waarschijnlijk in dat jaar was komen te overlijden. Nader onderzoek bevestigde dit want hij bleek op 5 november 1769 te zijn begraven in Middel- burg.5 Terwijl van zijn gereformeerde stadsgenoten wel bekend is waar ze begraven zijn, ontbreken die gege vens over Markée. Hieruit kan afgeleid worden dat hij van katholieke huize was. Not much is known about In een bericht uit de Middelburgse Courant van eind maart 1770 wordt een veiling - de eerste - van zijn werken aangekondigd. 'J. Callenfels A. L. Zoon. Boekverkooper op den Langenbrug, over de wal, te Middelburg, zal op dinsdag den 10 april, dezes jaars, ten Huyse van de weduwe van Cornelis Markée, in de Spanjaardstraat, binnen deze stad, publicq verkoopen een goede partij land-kaarten, tekeningen en eenige boeken, waar van de katalogus eerdaags zal worden uitgegeven' (Middelburgse Courant, 29 maart 1770).6 Callenfels, de drukker van die krant, trad dus op als vei lingmeester. Ook kon hieruit afgeleid kunnen worden dat Markée tevens boekhandelaar was. De tweede veiling had in 1791 in Londen plaats bij de Auctioneers E J Eggerton. In dat land was een levendige belangstelling voor fraai uitgevoerde manus cripten dus het moet ons niet verbazen dat Markées werk de Noordzee was overgestoken. Het manuscript was getiteld 'Naauwkeurige Verzameling van Gees telijke en Ridderlijken Orders Naa het leven van alle Geschetst, en gekleurt door Cornelius Markée in Middelburg en Zeeland 1759.' Het bevatte volgens de catalogus 803 afbeeldingen en besloeg acht delen in vier marokijnleer banden gebonden (Eggerton's Cata logue 1791). Dat inbinden was al eerder in Middelburg gedaan. de vier banden van C. Markées manuscript van Geestelijke Orders', geschreven en geaquarel leerd in 1759/60 en toen in kalfsleer gebonden door een onbekend Middelburgs binder' (Storm van Leeu wen, 1992, p. 27). Het gaat om bijzondere banden want ze hebben patronen van losse stempels in de vorm van vier hoekwaaiers. Een kleine tweehonderd jaar later, in 1969, dook het werk weer in Nederland op bij een veiling van Van Gendt Book Auctions en werd in de catalogus afgebeeld (Catalogue 1969, p. 909). Een verslaggever van de Pro vinciale Zeeuwse Courant (PZCj berichtte begin decem ber 1989 over deze internationale veiling van boeken en grafiek. 'De verzameling bevat 811 waterverfschil derijen van de gewaden van priesters, monniken en nonnen van een groot aantal religieuze orden en van vele ridders. Elke pagina van de vier boekwerken bevat een mannelijke en vrouwelijke figuur van 15 a 19 cen timeter die op een sokkel staan. Bladen 37.3 x 23.3 cm' (PZC, 7 december 1989). De journalist baseerde zich op de catalogustekst. De samensteller daarvan komt op het eind van zijn beschrijving van de 'Orders' tot de conclusie: 'Not much is known about Cornelius Markee' (Catalogue, p. 909)7 Meer dan tien jaar later werd hetzelfde werk weer geveild, nu in London door Sotheby's. 'A fine col lection of eighteenth-century Dutch watercolours of costumes entitled "Naauwkeurige Verzameling van 9 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-6

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 9