De Matthaus-Passion als familiereünie EEN VLEUGJE MYSTIEK IN HET VROEGE VOORJAAR tekst Lineke Broos Het lijdens- en sterfverhaal van Christus als basis voor een familiereünie. Bijna twintig jaar is de uit voering van de Matthaus-Passion in Aardenburg dé aanleiding voor de familie Hogewoning om elkaar te ontmoeten. Broers Kees, Dolf en Arjan worden samen met hun partners elk jaar door de ouders Hogewoning uitgenodigd de Matthaus-Passion bij te wonen. Ze komen er uit de hele wereld speciaal voor naar Aardenburg: uit Burgh-Haamstede, Dordrecht, Botswana, Ghana, Rwanda, Costa Rica, Syrië en Spanje. Het is elk jaar weer een mystieke ervaring. De zon die rond halfvier de kerk binnenvalt en het kruis belicht tijdens 'Erbarme Dich'. De sobere omgeving van wit gekalkte muren en hemelse muziek. Het is de stoet Matthaus-gangers die op die dag Aardenburg bin nentrekt, sommigen met een eigen partituur onder de arm. Maar bij de Hogewonings gaat het zeker ook om het samenzijn van de familie. Het wachten op het grasveld voor de ingang van de kerk met tassen met broodjes en thermoskannen koffie. Bijpraten, lachen en de familieband koesteren. De Passie in de genen De drie broers kregen klassieke muziek met de paplepel ingegoten. Kees: 'Mijn moeder zong in het Dordtse toonkunstkoor.' Dolf vult aan: 'Als jonge vrouw zong zij al de Matthaus-Passion in Dordrecht, waar mijn vader praktijk hield als vrouwenarts. De Passie zit eigenlijk in onze genen.' Dolf, Hare Majesteits ambassadeur in de Syrische Arabische Republiek, is door zijn werk al vele jaren buitenlands met vrouw en kinderen. Hij probeert elk jaar naar Aardenburg te komen. Door autopech moes ten hij en zijn vrouw vorig jaar de uitvoering over slaan. 'We waren speciaal uit Damascus overgekomen toen we in de omgeving van Antwerpen een lekke band kregen. Omdat er geen terugkombandje in de geleende auto lag, waren we niet op tijd voor de uitvoe ring. Erg jammer omdat mijn vader die uitvoering nog heeft meegemaakt. Hij blijft dit jaar thuis vanwege zijn gezondheid.' Arjan woonde 16 jaar als tropenarts in Afrika en het lukte niet altijd te komen. Zijn moeder schreef dan altijd uitgebreid hoe mooi en gezellig het weer was geweest. Nu ze in Slowakije wonen, waar zijn vrouw general manager van een grote brouwerij is, lukt het veel gemakkelijker. Broer Kees, gynaeco loog, kan altijd want hij woont, zelf vindt hij het een beetje saai, in Dordrecht. De Matthaus-Passion in Aardenburg vormt elk jaar een rustpunt in het drukke bestaan van de fami lie. Arjan: 'Hoewel er van alles gepland is voor en na Pasen staat er al maanden op 16 april 2011 met koei- enletters Matthaus-Passion in mijn agenda.' Dolf vult aan: 'Aardenburg biedt de perfecte mogelijkheid om één van de beste uitvoeringen van de Matthaus-Pas sion te combineren met een jaarlijkse familiereünie. Het is aan mijn moeder te danken dat het steeds lukt want elk jaar slaagt ze er weer in kaarten te krijgen.' Van emotie tot ontlading Aardenburg is dus voor de familie Hogewoning een echte lieux de mémoire. Als solisten en koren in de Sint-Baafskerk de Matthaus-Passion opvoeren, zijn ze altijd geroerd. Kees: 'Ook al zijn we niet religieus, er valt aan de intensiteit van de Passie niet te ontsnap pen. We ervaren een gevoel van loutering dat je wilt delen met je ouders, broers en partners.' Arjan: 'Op de een of andere manier vind ik het altijd een nauwe lijks onder woorden te brengen belevenis. De monu mentale setting en de overdonderende uitvoeringen vormen daar de kern van. Met die schitterende licht inval beleef je het verhaal écht en wordt het in wezen een sacrale ervaring. Op het eind, als Christus gestor ven is en Wir setzen uns mit Tranen nieder gezongen wordt, ben ik oprecht ontroerd. Het is een traditie dat er na afloop niet geklapt wordt maar het liefst zou ik heel hard bravo willen roepen en lang applaudisseren. Toch is juist die stilte enorm indrukwekkend.' 49 Zeeuws Tijdschrift 2on 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 49