de blinde maar ziende dichteres uit Aardenburg De Vriendenrol van Petronella Moens Zeeland heeft veel beroemde letterkundigen voortgebracht, van Jacob Cats uit de zeventiende eeuw, tot de twintigste-eeuwse Hans Warren. Aan hun werk is altijd veel aandacht besteed in artikelen en literaire handboeken. De verschijning in 2009 van de wetenschappelijke uitgave van het album amicorum van de in Aardenburg gebo ren Petronella Moens lijkt een mooi moment om nu eens de aandacht te vestigen op twee bevriende Zeeuwse vrouwelijke literaire kunstenaars. tekst Ans J. Veltman-van den Bos De Vriendenrol van Petronella Moens (1762-1843) biedt de lezer een unieke blik in de wereld van letterkun dige genootschappen, verhulde politieke agitatie aan het einde van de achttiende eeuw en de vaderlandse demi-monde van de negentiende eeuw. Bij het lezen van deze namen moet bij menig lezer uit Zeeland met enig historisch besef, een lichtje opgaan. Francina Baane, Dirk en Dora Buijt, Ida van Cuylenborch, Antonius van Deinse, Rebecca Dreszelaer-Ooremans, M. de Groot-van Alderwerelt, Nicolaas Hartman, Jacobus de Kanter, Aris Kokelaar, Petronella Erfstee, de fam. Moens, de fam. Toe Laer, fam. Ockerse, fam. Van Overstraten, Jacobus Renier, fam. Saaymans, J. Schorer, Dina Smijtegelt, Dirk Spierejee, Joan Stroes, Adriaan Uyttenhooven, W.G. Winter uit IJzendijke, Guillaume Winter van Voorburgh, Feijo Winter Tromp en de Vlissingse schrijfster Betje Wolff-Dekker. Het zijn namen van Zeeuwse vrienden of familieleden van de dichteres Petronella Moens, die een bijdrage lever den aan haar album amicorum, haar zogenoemde Vriendenrol. Vriendschap Vriendschap is van oudsher in samenhang gedacht met begrippen als geluk, deugd en samenleving of gemeenschap. In de vroeg-moderne tijd berustten vriendschapsrelaties dikwijls op wederzijds voordeel. In de latere tijd, de Gevoelige Verlichting, kon vriend schap meer emotioneel worden opgevat. De bijdragen aan het album van Petronella Moens vertolken vrijwel zonder uitzondering gevoelens van sympathie. Op de eerste met bloemslingers versierde bladzijde wordt dit kernachtig uitgedrukt door de term Par Amitié. Petronella Moens, telg uit een bekend Zeeuws geslacht, blijkt een fascinerende persoonlijkheid te zijn geweest, die een groot oeuvre heeft nagelaten. 52 Zeeuws Tijdschrift 2on 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 52