Titelblad van de Vriendenrol van P. Moens door W.G. Winter, IJzendijke. 1816. De gekozen titel refereert aan haar jeugdjaren in het Zeeuwse stadje. Hoewel haar oom Adriaan Moens voor haar een vorm van levensonderhoud had gere geld, daalden onder invloed van de politieke situatie de voor haar belegde pandbrieven tot een derde van de oorspronkelijke waarde en aan het eind van haar leven zagen bevriende schrijvers als Hendrik Tollens en Willem Hendrik Warnsinck Bzn. zich gedrongen voor haar een pensioentje aan te vragen. Warnsinck behoorde tot de trouwste vrienden en hij zou in 1843 samen met Johannes Decker Zimmerman, luthers predikant in Utrecht, een biografie aan Petronella Moens wijden. De Vriendenrol Betje Wolff en Petronella Moens waren geen onbe kenden van elkaar. Dat blijkt uit de bijdrage van Betje Wolff en Aagje Deken aan de Vriendenrol van Moens. Dit unieke document is via veel omzwervingen in 1989 teruggevonden. Tijdens het Petronella Moens- symposium in Aardenburg in mei 2001, stond het bestuur van de Stichting Petronella Moens, de Vriendin van 't Vaderland, een verrassing te wachten. Na de onthulling van het door de kunstenares Ineke Ekkers vervaardigde bronzen borstbeeld van de blinde Zeeuwse dichteres voor de Sint-Baafskerk in de stad waar Moens haar jeugd doorbracht, werd door Albert Moens, een ver familielid, de Vriendenrol overhan digd, het album amicorum van Petronella Moens. Een bijzonder document, met 169 bijdragen, geschreven tussen 1786 en 1840. Dit gebaar vroeg om een tegenprestatie. Het op 12 juni 2009 in de Koninklijke Bibliotheek te 's-Graven- hage gepresenteerde boek, Par Amitié, waarvan de titel is ontleend aan het motto van de Vriendenrol, is het resultaat van ruim vijf jaar gezamenlijk onderzoek van 56 Zeeuws Tijdschrift 2on 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 56