Vl^iXWvII Een bijdrage Caroline de Jongh van Son; in de christe- Hartsvriendin, dichteres, tekenares en knipkunstenares Adriana van Overstraten (t756- lijke iconografie, ook bekend bij de vrijmetselaars, is 1828) voorzag haar in 1786 te Bergen op Zoom geschreven inscriptie in het album ami- het oog symbool van de alomtegenwoordigheid van corum van een tekening. God. Moens had banden met de vrijmetselarij. Werstouw gieste, werstouw stieste, werstouw siste, werstouw biste Had zonder feijl, in eag ijnt seijl, sprek net swijd, mar op zijn tijd /Betrouw op God, had Zij gebod, dan sitte ontfean, des Hijmmels lean. Seu stes, seu sedeas, ubicunque moreris ubique Sis oculis, et Mente sagax, nee multa loquans, Et vereare Deum, sic saecula per omnia vives Waar gij zijt, of waar gij gaat, waar gij sit of waar gij staat Houwd u brein aan alle kant, spreek niet veel, maar met verstandt Loof den Heer houwd zijn gebod, dan koomt gunst, en loon van God. Medio tutissimus ibis (Als je het midden houdt, dan ga je de veiligste weg). Een antidogmatische vrouw Het derde deel van Par Amitié biedt vervolgens een aantal bijlagen dat verdere studie naar personen en families ondersteunt. De lezer vindt er bijvoorbeeld de genoemde verkorte stamboom van de familie Moens en de familie Lycklama a Nijeholt en een biografische schets van Petronella Moens. De registers van alfabe tisch geordende beginregels en van inscriptoren zijn bedoeld om een eventuele zoektocht binnen de wereld van Moens en haar kring te vergemakkelijken. Deze achtergrondinformatie biedt de mogelijkheid zicht te krijgen op het culturele klimaat in Nederland gedu rende de jaren 1786-1840. Zowel professionele onder zoekers, als cultuurhistorici, literatuuronderzoekers, studenten vrouwenstudies, jeugdliteratuur en histori sche kinderboeken, maar ook anders geïnteresseerden zullen naar wij hopen iets van hun gading vinden in deze uitgave van de Vriendenrol. Petronella Moens is een sterke persoonlijkheid geweest. Zij wist vriendschappen te sluiten en te behouden, zij had literaire kwaliteiten en een groot doorzettingsvermogen. In een voor het vaderland tur bulente tijd koos zij voor de patriotten. Ze had moeite met starre dogmatische opvattingen, maar verloo chende haar godsdienst nooit. Bestudering van haar werk biedt perspectieven voor geïnteresseerden in de politieke en moralistische opvattingen van de laatste decennia van de achttiende en de eerste van de negen tiende eeuw. Door haar werken, waarin een afspiege ling wordt gegeven van de geestesgesteldheid van de pronte Hollanders en kloeke Zeeuwen, blijft haar romanfiguur Willem Erfstee evenals Sara Burgerhart van Wolff Deken behoren tot ons culturele erfgoed. Voor meer informatie en de digitale versie van de handschriften uit de Vriendenrol van Petronella Moens: www.petronella-moens.nl en www.kb.nl /bladerboek/ moens 59 Zeeuws Tijdschrift 2on 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 59