nET VERGETEN BOMBARDEMENT' j L t w» I Lesv STADSWANDELING 'i i a F/--W -8 L" 1 TW}-röR j.r «tij PcTtr Si jokt dn Tabitf v#n Gml Stadswandeling langs getroffen plekken in Middelburg (2010) Franse militaire documenten en oude publicaties over het bombardement, zoals op pagina 8 de omslag van het al vroeg in 1945 verschenen Middelburg in bewogen dagen 1940-1945, compleet met bruine ouderdomsvlek ken - net als op het, tot op dat moment van herken ning vergeten exemplaar in mijn eigen boekenkast. Etsen van Wim Abeleven, pastels van Louis Heymans en andere opgenomen kunstwerken tonen hoe een ramp en een misdaad tot esthetisch genoegen kunnen leiden. Schuldvraag Het mooie, degelijke uiterlijk van Middelburg 17 mei 1940 en het kloeke formaat kunnen ook gezien worden als strategische middelen om controversiële geruchten omtrent het bombardement, met name over de Franse rol, eindelijk eens de kop in te druk ken. (Ook ten aanzien van 17 mei 1940 bestaat trou wens verwarring omtrent het juiste aantal slachtof fers: in het deels door dezelfde auteurs geschreven Geschiedenis van Middelburg in 25 stappen lezen we op pagina 125 over 'nog geen twintig doden', terwijl ook het gedenkboek het oude, vertrouwde aantal van 22 in twijfel trekt, zonder echter met een definitief aantal te komen.) Meer expliciet dient het boek de wens om aan de vergetelheid rond het gebeuren, die vooral bui ten de provincie Zeeland heerst, een eind te maken. Een kopje in de 'Samenvatting en conclusies' spreekt van 'De mythe van het luchtbombardement'. Inderdaad: het 'vergeten bombardement' op Mid delburg was helemaal geen bombardement in de hedendaagse zin, maar (grotendeels) een beschieting gevolgd door een desastreuze reeks branden. De mythe is in het leven geroepen door misinterpretaties van Duitse vliegbewegingen door ooggetuigen, en door een contemporaine publicatie als het bovenge noemde Middelburg in bewogen dagen. Zij werd levend gehouden door auteurs als L.W. de Bree, romancier en geschiedschrijver van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland, wiens twijfelloze opvattingen over goeden en kwaden wel vaker voor interessante vertekening in zijn overigens prima leesbare historiografische werk hebben gezorgd. 'We kunnen,' zo zegt pagina 183, 'de term bombar dement echter blijven hanteren, want een beschieting wordt immers ook een bombardement genoemd (vergelijk bijvoorbeeld het bombardement van Vlis- singen in 1809).' Peter Sijnke verdedigde deze mooie, maar moeilijk houdbare stelling nog met vuur tijdens de 'Studiemiddag over het Vergeten Bombardement', die op 21 mei 2010 werd gehouden in de na 1940 fraai uit haar as herrezen Abdij van Middelburg. 'Ten slotte,' aldus de eerste zin van de laatste alinea van de Samenvatting, 'de schuldvraag is duidelijk. Die ligt bij de Duitsers.' Waarmee, zoals hierboven al is gezegd, de sinds de oorlog voortwoekerende discussies en spe culaties over het Franse aandeel in de verwoesting van Middelburg worden gesmoord. Of toch niet? Een jaar na verschijning van het 'definitieve' boek over het ver geten bombardement wordt door particulieren alweer nieuw en ernstig onderzoek naar de gebeurtenissen én tot dusver onbelicht gebleven 'daders' gedaan. Peter Sijnke (red.), Tobias van Gent, Victor Laurentius, Koos Bosma Anneke van Waarden- Koets, Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombarde ment. Vlissingen: Den Boer de Ruiter, 2010. ISBN 9789079875221, 29,50. 62 Zeeuws Tijdschrift 2on 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 62