Cheops, Vensterbank, 1992. Foto: René van Haeften Ieder die aanwezig was op het diner was zich er pijnlijk van bewust dat dit een afscheid was maar aan de sfeer was dat nauwelijks te merken. Twee maanden later zag ik Jan voor het laatst. Lichamelijk een schim van vroeger maar zijn geest was gelouterd. Wel was hij gejaagd en vroeg waarom ik vijf minuten te laat was en dat klonk als een verwijt. Tijd was voor hem altijd belangrijk geweest, hij verspilde die niet graag. Hij stierf een week later op 31 mei, 49 jaar jong. Iedereen die drie dagen later op zijn begrafenis in Gapinge was, en dat waren er velen, besefte dat deze drijvende kracht achter de beeldende kunst node gemist zou worden. De metalen roestige vuist op zijn graf is daar een voorbij gaande herinnering aan want: 'Metaal verandert met de tijd, het verandert van kleur, het oxideert en uiteindelijk vergaat het. Keramiek daarentegen blijft onaangedaan; lucht, water en vuur kunnen het niet meer beïnvloe den' (Houwert, 1980, p. 2). En zo is het ook met het rijke keramische oeuvre van Jan van Leeuwen. Verwezenlijking van Jans droom De tentoonstelling Kunst boven water is zonder meer de aanzet geweest tot een grotere belangstelling voor beeldende kunst in Zeeland in de twintigste eeuw die zich gaandeweg ook tot andere kunstvormen uit strekte. Sinds 1989 zijn er niet alleen vele tentoonstel lingen georganiseerd maar zijn er ook vele monogra fieën en catalogi gepubliceerd. Ik heb het niet precies bijgehouden maar ik schat in dat er ongeveer dertig zijn verschenen, zoals onder andere over: Ferdinand Hart Nibbrig, de familie Góth, Dennis Galloway, Dirk van Gelder, Hans Heeren, Jan Heyse, Lucie van Dam van Isselt, Piet Rijken, de Vaarzon Morels, Claire Bonebakker, Piet de Bodt, Raimond Kimpe, de Ten Kloosters, Ad Braat, Mies Elout-Drabbe en nog vele anderen. Deze boeken verschenen dikwijls bij de opening van een tentoonstelling over de kunstenaar. Merkwaardig genoeg is er nog geen boek over Van Leeuwen zelf verschenen. Daarnaast zijn er ook publi- 13 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 13