Voor de kerk vanaf links: dochter Carin Eikenhout, broer Daniël, mevrouw Mual, kleinzoon Yari Eikenhout en haar oudste zoon Jack diensten en het Wilhelmus gezongen. Ik vond het onterecht hoe wij hier nu behandeld werden.' Haar man werd aanhanger van Sam Siwalette, een Ambo nees die, naast de bestaande RMS een nieuwe partij had opgericht, de Partai Nasional Maluku Selatan (PNMS). Siwalette werd eind 1954 met een groot deel van zijn aanhangers, waaronder de familie Mual en Sahureka, naar het woonoord in Westkapelle overge plaatst. Het schietincident in kamp Westkapelle 'Kamp Westkapelle zal voor altijd verbonden zijn met het schietincident', aldus burgemeester Rob van der Zwaag van Veere. Ook voormalig gedeputeerde Harry van Waveren spreekt van een beschamende schietpar tij en een zwarte bladzijde in de geschiedenis. 'Het is geen plek waar de vlag in top moet', zegt hij over het monument. Zij doelen hiermee op het schietincident van 1956. De Molukkers werden in eerste instantie geheel verzorgd door de Nederlandse overheid maar toen duidelijk werd dat ze wellicht permanent in Nederland zouden blijven, besloot de overheid dat ze voor zichzelf moesten gaan zorgen. De centrale keu ken sloot en elk gezin kreeg zijn eigen keuken. Kort daarop moesten ze werk gaan zoeken of een uitkering aanvragen. De PNMS was het daar niet mee eens. De zoge noemde zelfverzorgingsregeling zagen ze als een duidelijk signaal dat hun terugkeer naar de Moluk- ken voor wat de Nederlandse regering betrof van de baan was. Dit gevoegd bij de honger die er in de kampen heerste, leidde tot verzet. Ze deden inkopen zonder de rekening te betalen. Op de bonnen schre ven de Molukkers: 'Afrekening met de regering', of: 'Stuur deze rekening maar naar de Koningin.' In de proces-verbalen van de winkeliers blijkt dat zij geen begrip kunnen opbrengen voor deze voorloper van het proletarisch winkelen maar wel voor de situatie van de Molukkers. De burgemeester M. Tydeman van Westkapelle had er minder begrip voor. Hij roept de hulp in van de Karabijnbrigade - een voorloper van de Mobiele Eenheid - die het kamp Westkapelle omsingelt. Twee Molukse mannen die terug naar het kamp willen, worden door de brigade van hun fiets 22 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 22