name jongeren dienden op een interactieve manier bereikt te worden. Dat is waar de vijftien hooglera ren in het Volkskrant-artikel dan ook op ingaan. Het museum stelt als netwerkorganisatie de behoeften en interesses van het publiek centraal en werkt aan nieu we interactieve vormen om het publiek te bereiken. Het zijn unique selling points waar het museum zich volgens de hoogleraren mee onderscheidt. Augmented reality X was hier past op het eerste gezicht perfect in de filo sofie van het NHM. Zo lanceert het museum een web site xwashier.nl, waarop je de vijfenveertig plaatsen van herinnering kunt vinden. Op iedere plek, zowel fysiek als digitaal, wordt door het NHM een marker (vroeger ook wel bordje genoemd) gezet waaraan je de plek herkent. Ter plekke kun je met je smartphone een filmpje bekijken over de Lieux de mémoire. Daar naast wordt aangesloten bij de al bestaande infrastruc tuur. Voor meer informatie over het Gat van Ouwer- kerk kan de bezoeker prima terecht bij het ernaast gelegen Watersnoodmuseum. Fort Rammekens bij Ritthem wordt al geëxploiteerd door het Zeeuws Mari tiem MuZEEum. En het informatiecentrum op Neel- tje Jans is ooit opgericht om achtergrondinformatie te geven over de totstandkoming van de Oosterschelde- kering. De twee andere uitverkoren plaatsen, de Wal- cherse rede en de Passageule, zijn minder bekend bij het grote publiek. Maar ook daar vond het NHM part ners: voor de Walcherse Rede klopte het NHM aan bij het Zeeuws Archief, Stadhuismuseum De Vierschaar en Museum De Schotse Huizen. De Passageulelinie is onderdeel van het al eerder gestarte grensoverschrij dende project om de Staats-Spaanse linies weer in het vizier te krijgen en daarvoor konden de bezoekers tot op heden alleen maar terecht in Museum het Bolwerk in IJzendijke. Toch lijkt het een goedkope oplossing: je zet een bord neer in een weiland en verwijst mensen door naar andere musea. Het NHM maakt er goede sier mee. Daar is Tutein Nolthenius het niet mee eens. 'Geïnteresseerden kunnen bij iedere plaats een film pje zien dat wordt gepresenteerd door Hans Goed koop van het tv-programma Andere Tijden. Dat zou ik noch een makkelijke noch goedkope oplossing wil len noemen.' De filmpjes zijn bedoeld als een korte introductie. Mocht je meer willen weten dan kun je doorklikken voor meer achtergrondinformatie, of je 25 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 25