Woningen aan de Van Speijkstraat en Piet Heinkade op 'het eiland'.in Vlissingen, voor- en achterkant, 1954. Foto: Johan de Koning Jasper Jobse werd in 1918 geboren in Serooskerke als zoon van een aannemer-timmerman. Hij bekwaamde zich als jongen tot timmerman op de Middelburgse ambachtschool aan het Molenwater. Hij leerde er drie jaar lang timmeren en volgde ook tekenlessen, maar die leidden er helaas niet toe dat Jasper een begena digd tekenaar werd. Daarom schreef hij zich in voor een cursus bouwkunde bij het Polytechnisch Bureau Nederland Arnhem (PBNA) en volgde in Vlissingen avondcursussen om fatsoenlijk te leren tekenen. Wederopbouw Op zijn twintigste gaat hij dan als volleerd tekenaar werken bij het bureau Volkshuisvesting van de Rijks dienst. Dat bureau stond onder leiding van jonkheer ir. Jan de Ranitz, die van 1938 tot 1948 hoofdinspec teur van de Directie Volkshuisvesting van de provincie Zeeland en hoofdingenieur inspecteur van de Dienst Wederopbouw en Volkshuisvesting was. Later werd hij door De Ranitz betrokken bij het werk aan de wederopbouw van Middelburg. Vanaf die tijd probeert Jasper ook zelf al enig ontwerpwerk in handen te krij gen, want dat spreekt hem van al het dagelijks werk, het meest aan. In de periode van de wederopbouw is er aan werk immers geen gebrek en er vallen vele kruimels van de grote tafel af, zodat Jasper kansen genoeg krijgt zelfstandig ervaring op te doen met wis pelturige opdrachtgevers. Wanneer de wederopbouw begin jaren vijftig op zijn einde loopt, wordt Jasper betrokken bij de uitgifte van nieuwe woningcontingenten aan de verschillende Zeeuwse gemeenten en zodoende reist hij de hele provincie door en legt contact met vele gemeentelijke ambtenaren. Op die manier komt zijn regionale net werk tot stand, waar hij nadien dankbaar gebruik van zal maken. Stam, die hoofdinspecteur van bureau Volkshuisvesting werd, was niet de persoon waar Jobse goed mee op kon schieten en hij besluit voor zichzelf te beginnen omdat er voldoende kansen waren. Op eigen benen Op 1 februari 1953, de dag van de Watersnoodramp, hij is dan net 34 jaar, richt hij zijn eigen architec tenbureau in Vlissingen op. Lid van de Bond Neder landse Architecten (BNA) is Jobse nooit geworden. Na 35 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 35