//ZEEUWSE}} ww boekenprijs^ w Voor de achtste editie van de Zeeuws Boekenprijs werden 44 boeken ingezonden door 30 uitgeverijen. In totaal zijn er 60 auteurs bij betrokken. Publicaties konden ingezonden worden voor vijf categorieën. De helft van de boeken valt onder de categorie Geschie denis en Heemkunde (22), Jeugdboek (4), Kunst (3), Literaire fictie en (auto)biografie (8) en Overig (7). Daaruit werden voor de longlist 10 boeken geselec teerd. Uiteindelijk koos de jury daaruit 5 boeken voor de shortlist die hierna in alfabetische volgorde wor den voorgesteld. De Jan Bruijns-prijs voor het beste Zeeuws Zeeuwse boek ging naar Dorsvloer vol confetti van Franca Treur. Een pion voor een dame van Antheun Janse (Balans) Jacoba van Beieren die aan het begin van de vijftiende eeuw leefde, staat in de historiografie te boek als een buitengewoon invloedrijke én seksueel actieve gravin. De mediëvist Antheun Janse reconstrueert het levensverhaal van een vrouw die als kleuter werd uitgehuwelijkt en voorbereid op haar toekomstige taak door een sterk dominante moeder. Haar korte leven werd gekleurd door intriges, machtswellust, strijd en liefde(sverdriet). Het is Janses verdienste dat hij Jaco ba tot haar ware historische proporties terugbrengt. Ze was eerder speelbal dan speler. Het kraaien van de haan van Piet Meeuse (De Bezige Bij) Piet Meeuse staat bekend om zijn doorwrochte essays. Vorig jaar werd zijn Wind nog genomineerd voor de ZBP 2009. Daarom komt zijn Het kraaien van de haan als een complete verrassing want het is een typische representant van het Back to the Future-genre. Een gedeprimeerde Schot die leeft in 2024 moet in zijn nieuwe tijdsgewricht plots de rol van Judas spelen. Het is een humoristisch boek waarin de ontmoeting tussen een tijdreiziger en bijbelse figuren geloofwaardig blijft. Zelfs al zou je het kunnen, je grijpt met een ingreep in de geschiedenis altijd mis. Jezus is tóch gekruisigd. Veranderend getij. Rijkswaterstaat in crisis van Marcel Metze (Balans) In een gedegen en rijk gedetailleerd werk voert onder zoeksjournalist Marcel Metze ons mee door de intri gerende wereld van Rijkswaterstaat: de staat binnen de staat. Vanuit het perspectief van zijn machtigste spelers schetst Metze met verve de recente identiteits crisis van die meer dan tweehonderdjarige organisatie die tot voor kort een haast feodale structuur met een pikorde op Nieuw Amsterdams Peil had. Dat calei doscopisch perspectief schraagt de betrouwbaarheid van Veranderend Getij. Er zijn ingrijpende maatregelen doorgevoerd maar of dat voldoende is om Rijkswater staat door de eenentwintigste eeuw te loodsen, staat nog te bezien. Dorsvloer vol confetti van Franca Treur (Uitgeverij Pro metheus Bert Bakker) Wat is er zo fascinerend aan de debuutroman van Franca Treur? Is het de drang van een Zeeuws plat telandsmeisje naar een eigen wereld in de context van een strenggelovig milieu waarin ze opgroeit mis schien? Treur doet je de zompige klei der Zeeuwse verzoekingen doorleven maar gelukkig niet zonder humor. Ze heeft mededogen met haar omgeving en haar roman is doordrenkt van Zeeuwse (taal)tinten. Het boek heeft een voor ieder herkenbaar universeel thema. Dat spreekt aan. Zozeer zelfs dat het volgend jaar verfilmd zal worden. Spiegeljongen van Floortje Zwigtman (De Fontein) Spiegeljongen van Floortje Zwigtman speelt zich af tegen het decor van het decadente eindnegentiende- eeuwse bohemienne Londen in de tijd rond het geruchtmakende herenliefdeproces tegen Oscar Wilde. De uit een nederig milieu stammende hoofd persoon Adrian Mayfield, you love to hate him and hate to love him, krijgt een affaire met de kunstenaar Vin cent Farley, een typische representant van de Britse upperclass. Deze kiest uiteindelijk voor het gebaande pad en trouwt, Adrian in wanhoop achterlatend maar die weet zich toch daaraan te ontworstelen. Zwigt- 58 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 58