De keramist Jan van Leeuwen als promotor van kunsthistorisch onderzoek Omdat de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek dit najaar een andere bestemming krijgt, wordt de Stichting jan van Leeuwen opgeheven (zie kader). De laatste tentoonstelling die de stichting organiseert, is gewijd aan zijn naamgever en is te zien van 18 juni tot en met 28 augustus 2011. Dit artikel kijkt terug op het werk van jan maar is vooral bedoeld om zijn activiteiten op het terrein van het kunsthistorisch onderzoek van beeldende kunst in Zeeland in de twintigste eeuw over het voetlicht te brengen.1 tekst Paul van der Velde Jan werd in 1943 in Utrecht geboren. Hij werd opge leid aan de Academie voor Beeldende Vorming Mid- deloo in Amersfoort en aan de Academie St. Joost in Breda. In 1967 ging hij werken bij de Snake River Pottery in Idaho waar hij voor het eerst tentoonstelde in het Boise Art Center daar. Van Idaho verhuisde hij in 1968 naar San Francisco waar toen de flowerpower op zijn hoogtepunt was. Daar werd hij beïnvloed door de realistische zogenoemde West Coast Ceramics-stijl die veel meer op de huid van de mens zat en sociaal bewogen was. Hij verliet Amerika in datzelfde jaar maar zou er tot kort voor zijn dood twee a drie keer per jaar terugkeren om er te exposeren en les te geven of om als adviseur voor onder meer de keramiekcol- lectie het Princeton Art Museum op te treden. Kort na terugkeer kwam hij via Rotterdam in Middelburg terecht. Dat gebeurde niet bij toeval want daar woon de zijn vriendin Henny Schrijver, eveneens beeldend kunstenaar, die hij van de Middelootijd kende (Sijnke, !989)- 5 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 5