Jan van Leeuwen, 1982. Foto's: Ruud Leuvelink tegenkwam bij De Porseleine Fles in Delft en samen maakten zij vrolijk Middelburgs steengoed zoals vazen en kopjes als tegenwicht voor zijn doorgaans diep doorleefd werk. Vanaf 1985 maakte Jan ook deel uit van een groep keramisten die onder de naam Cheops samenwerkten. De groep bestond naast Jan uit Rob Brandt, Tjitske Dijkstra, Michel Kuipers en Marja Hooft, de initiatiefneemster. De nadruk lag op vorm- onderzoek. Bij de groep stond experiment en artistieke kruisbestuiving voorop. Cheops trachtte een alternatief te scheppen voor de veelal traditionele Nederlandse keramiek en exposeerde liever op andere plekken dan in musea. Jan vormde het bindende element in deze groep want na zijn overlijden in 1992 viel de groep uit elkaar en werd in 1996 ontbonden. De groep schonk 180 van de in totaal 250 werken aan het Stedelijk Museum Zwolle (Van der Beek, 1998). Daarom zijn de werken van Cheops, die tot de hoogtepunten van de Nederlandse keramiek behoren, paradoxaal genoeg nauwelijks meer op de vrije markt te vinden. Kunst boven water Naast keramist was Jan ook promotor van kunsthis torisch onderzoek in Zeeland. Vanaf 1986 was hij voorzitter van het Zeeuws Kunstenaarscentrum (ZKC) en in die hoedanigheid kwam ik hem in de zomer van 1987 voor het eerst tegen. Samen met mijn collega Saskia Smit kregen we de opdracht om kunsthisto risch onderzoek te doen naar de beeldende kunst in Zeeland. Op wat incidentele publicaties na was er wei nig bekend over het werk van Zeeuwse en in Zeeland werkzame beeldende kunstenaars. We vonden het nodige in de archieven en interviewden nog levende kunstenaars. 'Terug uit het ziekenhuis, met de opdracht me met weinig te bemoeien voor minstens vijf weken, ben ik toch benieuwd naar de voortgang van jullie onderzoek.'4 Waarschijnlijk heeft Jan toen voor het eerst gehoord dat hij seropositief was maar de realiteit van aids klopte pas twee jaar later aan zijn deur. In de bovengenoemde brief uit 1987 gaf Jan nog 8 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 8