een keer een nauwkeurige samenvatting van alle afspraken over het onderzoek want hij was altijd to the point. 'Wij krijgen van jullie hiervoor een verhaal over de periode 45-65 voor een publicatie. In samenspraak wordt een cyclus tentoonstellingen samengesteld over deze periode. De korte teksten voor deze kleine ten toonstellingen worden door jullie gemaakt.'5 In juni leverden we de tekst aan en Jan was inmiddels druk bezig met het verzamelen van werken voor de ten toonstelling. Dat zouden er uiteindelijk 240 worden. 'Het gehele stuk is met veel plezier door de laatste correctrice gelezen en oogst veel bijval. Het is nu naar de drukker en begin augustus heb je het op de rol ter laatste correctie. Morgen ga ik weg naar Bayreuth voor de Festspiele en Praag voor een tocht van 12 dagen. Het lijkt me leuk.'6 In de tussentijd speurde ik nog een aantal doeken van Geert van Fastenhout en Dirk Jaspers op. Dit werk was peanuts in vergelijking met wat Jan ervoor deed; hij had de bulk van de meer dan 240 werken van veer tig kunstenaars bij elkaar gebracht. De opening van het eerste van een vijfluik van tentoonstellingen had plaats op 23 september 1988 in de Zeeuwse Biblio theek waar ook Kunst boven water. Een verkenning van de beeldende kunst in Zeeland in de jaren veertig tot zestig werd gepresenteerd (Smit Van der Velde, 1988). De publicatie moest als leidraad bij de ten toonstelling worden gezien (Rozendaal, 1988). Uit vergrote stukken tekst uit die publicatie vormden het begeleidende element bij de getoonde werken. De tentoonstellingencyclus belicht vijf thema's: Veere; kunstenaarsorganisaties; beeldhouwers; kunstenaars op Walcheren en tot slot kunstenaars werkzaam in Zeeuws-Vlaanderen. De tentoonstelling werd elke maand ververst en duurde tot februari 1989. 'Om te voorkomen dat met het afbreken van de ten toonstelling de onderzoeksresultaten weer zouden verdwijnen waardoor de kunsthistorie nog niets zou winnen, werd de formule "tentoonstelling met een begeleidend katern" ontwikkeld. Met 'katern' wilde 9 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 9