ERFGOED BIEDT EEN ZEE VAN MOGELIJKHEDEN tekst Harry van Waveren De golven gaan hoog deze dagen in de discus sies over het toekomstige beleid voor kunst en cultuur van de verschillende overheden. In deze discussies blijft het cultureel erfgoed veelal buiten schot, maar het is duidelijk dat de uitkomsten van het gevoerde debat ook zijn doorwerking zullen hebben op het erfgoedbeleid van provincie en gemeenten. Het is dus hoog tijd voor een verken ning. Paalhoofden voor de Walcherse kust. Foto: Marinus van Dintel, SCEZ. Het huidige beleid voor cultureel erfgoed van de pro vincie Zeeland vindt zijn grondslag in de beleidsnota's Cultuur Continu I en II, die de basis vormen voor vier uitwerkingsnota's op de terreinen archeologie, cultuurhistorie en monumentenzorg, immaterieel erfgoed en archieven, evenals musea. De uitwerkings nota's lopen door tot en met 2012. Dat betekent dat momenteel moet worden nagedacht over het beleid voor de periode erna. Het is beslist geen vanzelfspre kendheid dat het huidige beleid, ondanks aanspre kende resultaten, wordt doorgezet. Waarom erfgoedbeleid? Het voeren van een actief cultureel erfgoedbeleid heeft een positieve invloed op de regionale economie en identiteit, de leefbaarheid en ruimtelijke kwaliteit. Naast zon, zee en strand hebben historische binnen steden een grote aantrekkingskracht op bezoekers van buiten onze provincie, maar ook op de Zeeuwen zelf. Het blijft daarbij niet bij kijken, maar er wordt ook veel uitgegeven. Om dit te continueren is monu- mentenbehoud en de inhoudelijke presentatie van de historie van groot belang. Daarnaast ontlenen mensen een deel van hun identiteit aan een gedeeld geza menlijk verleden. Door erfgoed tot de verbeelding te laten spreken wordt dit versterkt. Ook voelen mensen zich meer op hun gemak in plaatsen met historische gebouwen en een kleinschalige ruimtelijke inrichting. Dit gecombineerd met onderlinge betrokkenheid door gedeelde interesse in regionale of plaatselijke geschie denis zorgt ervoor dat er een sterke sociale cohesie ontstaat. Tot slot weerspiegelen historische gebou wen vaak een grote ruimtelijke kwaliteit, doordat zij beeldbepalend zijn en zich voegen in het landschap. Erfgoed, natuur en landschap zijn in Zeeland hecht met elkaar verbonden en vormen veelal waardevolle ensembles. Bij het toekomstige erfgoedbeleid staat de van zelfsprekendheid dat een overheid (grote) financiële verantwoordelijkheid neemt op het terrein van cul- 20 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 21 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 12