DE ZEEUWSE ZIEL BLOOTGELEGD De rol van musea in de samenleving 'De Nederlandse musea gaan proactief de gemeenschap en de politiek benaderen om vanuit onze kerntaken en met respect voor onze authenticiteit, plannen en pro gramma's te ontwikkelen ter ondersteuning van sociaal maatschappelijke opdrachten en projecten. Hiermee verwacht de museumbranche dat er wederkerigheid met de gemeenschap en de politiek ontstaat, met andere woorden, dat de politiek met haar meedenkt over de gemeenschappelijke opdrachten en de benodigde voorwaarden daarvoor schept' (Resolutie van Middelburg, 2009). tekst Leo Adriaanse Tijdens het landelijke Museumcongres in oktober 2009 in het Abdijcomplex in Middelburg werd er gedebatteerd over de betekenis van musea voor hun directe omgeving. De conclusies zijn vastgelegd in de Resolutie van Middelburg waaruit boven een citaat. De Nederlandse Museumvereniging (NMV) heeft hierna de maatschappelijke betekenis van musea in kaart gebracht. Daaruit kwam naar voren dat musea, die ons collectief roerende erfgoed beheren, een maat schappelijk domein vormen dat zich bevindt tussen particulier initiatief en afhankelijkheid van de over heid. Duidelijk werd dat er een groeiende relatie met de markt is. Door de huidige versobering van de over heidsuitgaven en veranderingen in de samenleving zoeken musea allianties om een nieuw evenwicht tus sen particulier initiatief, overheid en markt te vinden. Er is geen museumwet waarmee de rol en functie van musea is bepaald. Als je een museum opvat als 26 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 een verzameling betekenisvolle voorwerpen en hun verhalen, dan bestaan musea al sinds de klassieke oudheid. Musea die voor een breder publiek werden opgericht, bestaan sinds de achttiende eeuw, met als bekendste voorbeeld het in 1784 opgerichte Teylers Museum in Haarlem. Vaak zijn museumcollecties ontstaan uit particuliere kunst of wetenschappelijke verzamelingen. Een groot deel van de collectie van het Zeeuws Museum is afkomstig van het Konink- 'Het museum een actieve rol in de Zeeuwse samenleving te laten vervullen waarbij de nadruk zal liggen op de volkscultuur (zoals streekdrachten, merklappen en kant); deze overigens niet alleen tentoonstellen en kennis overdragen, maar ook een plek te bieden waarin deze volkscultuur ook nog heden ten dage actiefin het museum beoefend kan worden.' Hans Oomen, Historisch Museum De Bevelanden. 27 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 15