De Vereniging van Zeeuwse Musea (VZM) telt vijfen dertig aangesloten musea. De musea die zijn aange sloten bij de VZM onderschrijven de museumdefinitie van de International Council of Museums (onderdeel van de UNESCO) uit 2006: 'Een museum is een permanente instelling, niet gericht op het behalen van winst, toegankelijk voor publiek, die ten dienste staat van de samenleving en haar ontwikkeling. Een museum verwerft, behoudt, onderzoekt, presenteert, documenteert en geeft bekendheid aan de materiële en immateriële getuigenissen van de mens en zijn omgeving, voor doeleinden van studie, educatie en genoegen.' De term 'museum' is niet beschermd. Dat leidt soms tot verwarring rond het aantal musea en muse- umbezoeken. Er zijn in Nederland naar schatting 1250 museale instellingen (bron: museum.nl). Het Centraal Bureau voor de Statistiek hanteert in zijn statistieken het aantal van 775. Om toch wat structuur aan te brengen is in 1997 het Nederlands Museum- register in het leven geroepen. Een normering door de beroepsgroep zelf. Er zijn inmiddels 421 musea in 'Zoeken naar vernieuwende manieren om het publiek te laten participeren en het museum te laten opereren in de (internati onale voorhoede in de museumwereld.' Marjan Ruiter, Zeeuws Museum. lijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen dat in 1769 is opgericht. Oudheidkundige verzamelingen van een stad of dorp zijn de bron van de meeste cultuurhistorische musea van Zeeland: van het Stad huismuseum in Zierikzee en het Historisch Museum de Bevelanden in Goes tot Streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst. De stand van zaken In Zeeland zijn zo'n vijfenveertig musea, van middel groot tot zeer klein (zie www.zeelandmuseum.nl). Nog geen dertig jaar geleden waren dat er maar vijftien. Het aantal musea in Zeeland is dus in betrekkelijk korte tijd meer dan verdubbeld. Het merendeel van de Zeeuwse musea is cultuurhistorisch van aard, soms met een specifiek maritiem of agrarisch hoofdthema. 28 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 het register opgenomen, waarvan vijftien in Zeeland: Bevrijdingsmuseum Zeeland, Het Bolwerk - Museum voor de Staats-Spaanse Linies, Fruitteeltmuseum Kapelle, Gemeentelijk Archeologisch Museum Aar denburg, Stadhuismuseum Zierikzee, Marie Tak van Poortvliet Museum, Museum Goemanszorg, Museum De Schotse Huizen, Stadhuismuseum De Vierschaar, Streekmuseum Het Land van Axel, Streekmuseum De Meestoof, Stoomtrein Goes-Borsele, Terra Maris - Museum voor Natuur en Landschap, Watersnood museum en Zeeuws maritiem muZEEum. Er wordt momenteel gewerkt aan vernieuwing van het Museum- register en op het komende Museumcongres (Leiden, oktober 2011) wordt de nieuwe Museumnorm gepre senteerd. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de 775 door het CBS onderzochte musea in 2010 bijna 21 miljoen bezoekers ontvingen. Uit inventarisatie van de SCEZ blijkt dat in Zeeland in 2010 bijna 475.000 bezoekers de entree van een museum passeerden. Dat zijn 60.000 meer bezoe kers dan in 2009, een toename van ruim 15 procent 'Op aansprekende wijze het maritieme heden en verleden met elkaar verbinden op het kruispunt van land en water, waardoor Zeeland aantrekkelijker wordt om te wonen, te werken en te recreëren, de geschiedenis levend wordt gehouden en de iden titeit van Zeeland zichtbaar.' Wilbert Weber, Zeeuws maritiem muZEEum. en een toename van maar liefst 60 procent ten opzichte van 2006. Vijf jaar geleden bezochten (nog maar) 292.671 mensen een museum in Zeeland. Een echte uitschieter, afgelopen jaar, was het in 2009 her opende Watersnoodmuseum met ruim 62.000 bezoe kers, dat daarmee in 2010 als eerste museum in Zee land in de top 55 van Nederlandse musea stond. Het Watersnoodmuseum wordt gevolgd door het Spoor wegmuseum Stoomtrein Goes-Borsele, dat afsloot met ruim 47.000 bezoekers. De vanouds grootste musea in Zeeland, Zeeuws Museum en Zeeuws mari tiem muZEEum, kregen elk 38.000 bezoekers. De top vijf in Zeeland werd voltooid door Terra Maris, muse um voor natuur en landschap, dat het bezoekersaantal 29 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 16