ZEEUWS DOCUMENTATIECENTRUM NAAR DIGITALE INFORMATIEBRON VAN M.P. de Bruin, hoofd Zeeuws Documentatiecentrum, 1966. Foto: Jacqueline Midavaine Collectie. tekst Marlies Jongejan De collecties van het Zeeuws Documentatiecentrum (ZDC) van de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) zijn het afge lopen decennium voor een groot deel gedigitaliseerd. In 2011-2012, als ook de naoorlogse kranten en tijd schriften gereed zijn, komt er een miljoen pagina's aan gedigitaliseerd Zeeuws verleden extra beschik baar. Halverwege 2012 is de transformatie van het ZDC naar een digitaal informatiecentrum van Zee land een feit. Bronnen over het Zeeuwse verleden zijn dan 24 uur per dag toegankelijk voor iedereen. Omdat ook steeds meer eigentijdse documenten beschikbaar komen, is het digitaal informatiecentrum ook van belang voor de actuele ontwikkelingen. Alles wat Zeeuws is De oorsprong van het Documentatiecentrum ligt in de periode die volgde op de Ramp van 1953. Toen het Deltaplan vaste vormen aan begon te nemen en de Deltawerken ten uitvoer werden gebracht, was er in Zeeland een sterk gevoel dat een tijdperk van onomkeerbare veranderingen was aangebroken. Een sociale en landschappelijke herinrichting begon zich geleidelijk aan te voltrekken. Het isolement werd doorbroken. De vrees was groot voor het verdwijnen van alles wat als traditioneel en typisch Zeeuws werd beschouwd, zoals de dialecten, de klederdrachten, de volksspelen en gebouwen als molens en boerderijen. Bij de Provinciale Bibliotheek van Zeeland ont stond het plan om naast gedrukte werken ook beeld materiaal aan te schaffen. Het provinciaal bestuur ondersteunde dit initiatief en zo werd in 1961 het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied opgericht en M.P. de Bruin trad als hoofd van deze afdeling aan. Het aankopen van luchtfoto's kreeg hoge prio riteit om de veranderingen te kunnen volgen. Van het Sloe, de Kanaalstreek, de Braakman, de Veerse Dam, allemaal gebieden in beweging, werden lucht opnames gemaakt. Er werd een begin gemaakt met het opzetten van de foto- en knipseldocumentatie. In 1964 kwamen de eerste geluidsbanden met eigen 46 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 interviews in de collectie, de eerste videobanden tien jaar later. Het Documentatiecentrum ontwikkelde zich tot een onmisbare bron van informatie voor iedere geïnteresseerde in Zeeuwse zaken. Zeeuws werd (en wordt) niet alleen opgevat als datgene wat in de volksmond als typisch Zeeuws of echt Zeeuws gezien wordt: de strijd tegen het water, Deltawerken, kleder drachten, dialecten en babbelaars. Alle documentatie die betrekking heeft op maatschappelijke en culturele ontwikkelingen en verschijnselen in Zeeland is rele vant. In vergelijking met andere provincies steekt de situatie op het gebied van de naoorlogse documentatie in Zeeland, dankzij het visionaire initiatief uit 1961, bijzonder gunstig af. In de Zeeuwse Bibliotheek, geopend in 1985, kreeg het documentatiecentrum de relatief stille tweede verdieping toegewezen. In dit gebouw dat laagdrem pelig is en een groot publieksbereik heeft, kwamen de collecties in de nieuwe ruime huisvesting beter tot hun recht. Met steeds wisselende tentoonstellingen werden doorlopend delen van de collectie getoond. Het gebruik van de collecties nam sterk toe. Vooral de boe ken, streekromans, tijdschriften, foto's en ansichten bleken een grote aantrekkingskracht te hebben. Het 'Doe' heeft zich steeds meer tot omnivoor ontwikkeld: foto's, dia's, ansichtkaarten, geluids- en videobanden, affiches, kaarten, prenten, boeken, rapporten, brochures, tijdschriften, jaarverslagen, kranten, oud bezit (pamfletten, ordonnanties, hand schriften, boeken), kalenders, kwartetspelen gingen deel uitmaken van de collectie. 'Alles wat Zeeuws is' belandde in wat inmiddels in de wandelgangen als het 'Doe' bekend stond. Uitzondering vormden museale voorwerpen en archiefmateriaal. Door de grote toestroom van materiaal werd het duidelijk dat er duidelijke selectiecriteria moesten komen. Informa- tiewaarde, representativiteit en geografische spreiding werden als handzame criteria ingevoerd. En door afstemming met het Zeeuws Archief (ZA) werden de prenten en oude kaarten als 'slapende verzameling' aangemerkt omdat de kerncollectie bij het ZA berust. Het documentatiecentrum raakte sterk verankerd in de Zeeuwse samenleving; het is niet alleen een documentatiecentrum over Zeeland maar is er ook een van de Zeeuwen. De collecties zijn niet alleen tot stand gekomen dankzij generaties nijvere documenta listen, maar ook door royale schenkingen van bekende en minder bekende Zeeuwen. Samenhangend digitaal Zeeuws informatie landschap We nemen afscheid van de naam documentatiecen trum in een periode waarin niet de documentatie maar de informatie centraal staat. Op de eerste ver dieping van de bibliotheek komt in 2012 een duidelijk herkenbare Zeeuwse afdeling waar boeken worden geplaatst naast de informatieve collecties van Scoop Zeeuws Instituut voor Sociale Culturele ontwikke ling, dat in 2012 bij de ZB intrekt. Daar zal, veel meer dan tot nu toe het geval is, het verleden van Zeeland verbonden worden met de Zeeuwse actualiteit. Hier zal gelegenheid zijn originelen te raadplegen, rustig te studeren, elkaar te ontmoeten, deskundige medewer kers te consulteren, hulp te krijgen bij het zoeken in digitale informatiebestanden en exposities te bekijken. Het ZDC gaat verder in de gedaante van digitaal informatiecentrum over Zeeland. Een natuurlijk moment in 2011 na vijftig jaar. Deze ontwikkeling valt, juist in Zeeland, in een goede voedingsbodem: Zeeu wen hebben relatief veel belangstelling voor de eigen streek en er zijn relatief veel internetaansluitingen. Bij de viering van het veertigjarig bestaan diende de gedaanteverandering zich al aan: de Beeldbank Zeeland met de gedigitaliseerde foto's, ansichten en affiches werd officieel geopend. Tien jaar later zijn in deze Beeldbank tweehonderdduizend Zeeuwse afbeel dingen te vinden en er liggen nog evenveel negatieven 47 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 25