Camping Arcadia De kleine geluids- en beeldstudio in de kelder van het Abdij gebouw met Wim Helm, 1982. Foto: Zeeuwse Bibliotheek/ Beeldbank Zeeland. Zeeuws Documentatiecentrum met vooraan Marlies Jongejan, daarachter Frena Junier, 1982. Foto: Zeeuwse Bibliotheek/Beeld bank Zeeland. te wachten om te worden toegevoegd. Wat opvalt is de dagelijkse interactie met gebruikers die gegevens aan vullen of bestellingen plaatsen. Na de Beeldbank volgde in 2008 de Krantenbank Zeeland, een samenwerkingsproject tussen de ZB en archiefdiensten en de PZC. Het gebruik van de Kran tenbank waar vrijwel alle vooroorlogse Zeeuws kran ten geraadpleegd kunnen worden is opzienbarend: anderhalf miljoen pagina's zijn bekeken in 2010 en de gebruikers bleven gemiddeld zeventien minuten. In 2011 en 2012 gaat de Zeeuwse Bibliotheek versneld een miljoen pagina's aan documenten over Zeeland digitaliseren: de naoorlogse dagbladen te beginnen met de PZC en alle belangrijke periodieken, waaronder het Zeeuws Tijdschrift. Het vrij maken van een groot deel van de tweede verdieping voor collega instelling Scoop was aanleiding voor de provincie Zee land een extra subsidie te verstrekken. Deze subsidie en een eigen investering van de ZB maken dit unieke massadigitaliseringsproject mogelijk. Alle documen ten die de Zeeuwse Bibliotheek nu digitaliseert zijn straks ook te vinden via het gezamenlijke portaal voor geschiedenis en erfgoed www.geschiedeniszeeland.nl. Het digitale informatiecentrum biedt veel nieuwe mogelijkheden voor mobiele toepassingen. Voor de Iphone is in samenwerking met het ZA een Iphone- applicatie (Spinoza) gemaakt waarin foto's van Mid delburg zijn opgenomen die door middel van gps op locatie worden getoond. Meer toepassingen voor tabiets en smartphones liggen in het verschiet. De Bibliotheek wil zich manifesteren als een onpartijdige instelling waar betekenisvolle informatie over de eigen omgeving gecontextualiseerd aangebo den wordt. Om die context gaat het in de toekomst: de samenhang tussen al die gedigitaliseerde documenten. Op het webportaal www.geschiedeniszeeland.nl, een samenwerkingsverband dat in 2005 opgezet is door het ZA, de SCEZ en de ZB, zijn inmiddels tien tallen thematische dossiers terug te vinden die ook weer verwijzen naar de digitale bronnen van de instel lingen. Een stap verder gaat het plan om een digitale Encyclopedie van Zeeland te maken, waarbij elk lemma gekoppeld wordt aan relevante digitale bronnen van de ZB en/of van partnerinstellingen. Op de langere termijn ontstaat door deze koppelingen een betekenis rijke regionale informatiebron die ook gekoppeld is aan landelijke bronnen. Een samenhangend Zeeuws informatielandschap dat samenkomt in een centraal kennis- en informatieplatform van Zeeland is de uit daging voor de erfgoedinstellingen en andere kennis instituten in Zeeland in het tweede decennium van de eenentwintigste eeuw. Alle zestig jaargangen van het Zeeuws Tijdschrift worden gedi gitaliseerd door de Zeeuwse Bibliotheek. De Stichting Zeeuws Tijdschrift wordt hiervoor financieel ondersteund door het Van de Velde Publicatiefonds. Het Van de Velde Publicatiefonds bevordert het cultuurhistorische besef op Walcheren en van de stad Vlissingen in het bijzonder, in de vorm van publicaties, in de breedste zin van de betekenis. Het fonds is ontstaan uit de uitoefening van het uitgeversvak door vier generatie Francois van de Velde in Vlissingen. Zie ook www.veldepublicatiefonds.nl. 48 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 tekst André van der Veeke illustratie Ben Vranken Ervaringen op de camping. Het gaat in mijn - ons - geval om een boerencamping in het westen van Zeeuws-Vlaanderen. Zeventien staanplaatsen. Op zo'n camping kan het desondanks rumoerig zijn als de boerderij nog in bedrijf is, maar dat is niet het geval. De boer en de boerin - ik blijf ze zo noemen - zijn in feite met pensioen. Ze bieden enkel nog cultureel erfgoed aan. Alleen de oprijlaan naar de boerderij is al in staat iemand een historische sensatie te bezorgen. Als ik voor Landleven schreef, zou ik noteren: de oprit leidt naar een oase van stilte. De balans der eeuwen is dus in orde. Er hangt wel een rood, ijzeren hek vooraan opzij, maar dat kan niet dicht. De oprijlaan zelf is een meter of tachtig lang en met klinkers bestraat. Het pad is hobbelig en overdwars ligt de bestrating in een boog. Naast het pad staan aan weerszijden hoge popu lieren, waardoor het pad een monumentaal karakter krijgt. Het woonhuis staat rechts vooraan op het erf. De architect lijkt geïnspireerd geweest te zijn door een kindertekening. Een meter of vijftien verder staan twee kleine bijgebouwen en op grotere afstand duikt een klassieke boerenschuur op. In het eerste bijge bouw zijn de toiletten en de douches ondergebracht. Een tegel boven de deur geeft aan dat het bouwwerk uit 1876 stamt. Belangrijkste kenmerk van deze ruim te: geen overbodige luxe.* Naast het bebouwde gedeelte van het erf liggen in westelijke richting twee velden en een klein weitje voor liefhebbers van bukken en kruipen, het tenten- veld. Wat vooral opvalt is de harmonische begroeiing. Lage en hoge bomen, struiken, gras. Kastanjebomen, wilgen, elzen, esdoorns hebben de kans gehad om uit te groeien en volwassen te worden. Ook staan er op beide veldjes nog vier of vijf oude hoogstamfruitbo- men, de over-overgrootouders van de moderne fruit- robotten. Hun stammen zijn getekend en begroeid met korstmossen en ander mos. Er ontbreken stukjes schors en als je goed kijkt zie je de gezichten van honderdjarigen. Onze voortent staat onder drie appel bomen. Aan de achterzijde houden een paar wilgen onze Kip-caravan, ook al zo'n cultureel erfstuk, in de gaten, 's Nachts horen we hoe ze hun takken over het dak van de caravan laten glijden. Het is goed en rechtmatig dat we aan de rand van het campingveld staan. De verte is zeker zo belangrijk als welke nabijheid ook. We kunnen uitkijken over een groot tarweveld dat eindigt bij een schuin weglo pende dijk. Op de dijk knotwilgen die 's avonds voor de schemering al zwart kleuren. Voortdurend aanwe zig is de zeewind. Hij waait altijd op onze plek, zelfs meer dan aan de overkant van het veld. Soms is het hoge wind die zich de kruinen van de bomen beroert, maar meestal pakt hij alles mee in onze omgeving. Dan kolkt ook het hoge gras tussen de akker en ons campingveld. Deze boerderijcamping is eigenlijk een tijdmachi ne die tijdloosheid produceert. Geen slagbomen, geen slagzinnen, kort samengevat. Behalve de begroeiing worden hier alle voorwerpen in hun waarde gelaten. Een wip bij het speeltuintje bestaat uit een balk met aan de uiteinden twee oude herenzadels uit 1951 compleet met gekrulde ijzeren veren, rustend op een tractorband. De droogpalen van de boerin zijn nog van beton. Ergens sluimert een geheimzinnige ondergrondse ruimte - ijskelder? - afgesloten door een klein luik. Nergens is sprake van effectbejag of 49 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 26