HOUD DE ZEEUWSE BEIAARDTRADITIE HOOG! tekst Albert Clem ent Een unieke, eeuwenoude en indrukwekkende traditie in Nederland met een substantiële Zeeuwse inbreng is de carilloncultuur. Al in 1969 besteedde Rinus de Jong in het ZT aandacht aan verschei dene tijdvakken uit deze kunstvorm. Beiaardkunst is in Zeeland altijd gekoesterd. Maar hebben Zeeuwse bestuurders hier heden ten dage ook nog oog en vooral oor voor? En hoe wordt er vanuit internationaal perspectief tegenaan gekeken vormt het carillon een kans of een kwelling? Een blik op de situatie in de Zeeuwse hoofdstad stemt tot nadenken. Dat handel en carilloncultuur in het achttiende-eeuwse Nederland erg belangrijk waren, werd door de Engelse historicus Charles Burney in 1772 na een bezoek aan Amsterdam even smalend als scherp opgemerkt toen hij vermeldde dat het muziekleven hier grotendeels werd bepaald door 'the jingling of bells and ducats'. Hoewel er gelukkig heel wat meer muziek te horen was dan Bumey wilde doen geloven, blijkt uit zijn notitie wel dat de klank van de klokken niet aan de aandacht kon ontsnappen. De geschiedenis van het carillon gaat echter veel verder terug dan de achttiende eeuw. 60 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 (links) Het carillon van de Lange Jan in Middelburg, (boven) De Kloostertuin van de Middelburgse Abdij: een paradijselijke luister plaats voor liefhebbers van carillonrecitals. Foto's: Anda van Riet. Zeeland als carillonparadijs Carilloncultuur is van huis uit typisch een aangelegen heid van de Lage Landen, en nog steeds zijn Neder land en België wereldwijd toonaangevend. Niet alleen zijn er (relatief) veel carillons aanwezig, maar ook zijn de carillonopleidingen te Mechelen en Amersfoort instituten waar jaarlijks studenten uit binnen- en buitenland hun studie aanvangen, met het doel pro fessioneel beiaardier te worden. Daarnaast zijn twee van de internationaal bekendste klokkengieters in ons land gevestigd: de Koninklijke Petit Britsen en de Koninklijke Eijsbouts. De belangstelling voor het caril lon is wereldwijd groeiende. In Zuid-Korea is enkele jaren geleden het grootste ter wereld geplaatst (met 78 klokken)maar ook elders in Azië en in de Verenigde Staten wordt flink gebouwd. In 2007 kopte het Caril lon NEWS. Newsletter of The Guild of Carillonneurs in North America (April 2007): 'Breaking News: Carillon Paradise. Pound in Zealand!' Het betrof het resultaat van een internationale Summer School, gewijd aan carilloncultuur en georganiseerd vanuit de Roosevelt Academy. Met vier beiaards vormt Walcheren, met de Lange Jan in het centrum, hét sublieme oord voor enthousiaste carillonstudenten uit de gehele wereld. The jingling of bells Een blik op de geschiedenis leert dat Middelburg tot de steden in de Noordelijke Nederlanden behoort waar reeds in de vijftiende eeuw (niet in 1370 zoals De Jong in 1969 vermeldde) een voorslag aanwezig was, en wel in de toren van de Westmonsterkerk. Zo'n voorslag hield in dat klokjes in het uurwerk van de toren voorafgaand aan het uur een kort melodietje lieten horen om de aandacht op de uurslag te ves tigen. Omdat het vier klokjes betrof sprak men van een 'quadrillon', waaruit het latere woord 'carillon' voortkwam voor het (veel) grotere instrument, dat niet automatisch tot klinken wordt gebracht maar door een musicus wordt bespeeld. Een carillon bestaat dus uit een reeks klokken, bespeelbaar via een manuaal. Meestal is er ook een pedaal aanwezig. Dit wetende zal het niemand ver- 6i Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 32