Verhaallijnen Veelzijdig erfgoed Ondernemen(d) met varend erfgoed Mijn cultureel erfgoed is gisteren. Het zijn de verha len van mijn vader. Eerst aan zijn zoon en later aan zijn kleinzoon. Mijn vader is 90, mijn zoon is 14. De één 14, de ander 90. Verhalen vertellen over wat gebeurd is, wat je bezighoudt en wat emotioneert. Soms verdwijnen ze als sneeuw voor de zon, soms beklijven ze en geven ze iets weer van een periode of gebeurtenis. De verhalen van mijn vader gaan over het eiland Ameland, Amsterdam, de oorlog, zijn grootmoeder (geboren en getogen in Vlissingen) en zijn over-over-overgrootvader die nog met Napoleon naar Rusland schijnt mee te zijn geweest en wiens naam Aris was. Tweehonderd jaar later werd weer een Schoute geboren en zijn naam is Aris, mijn zoon. Hij hoort de verhalen van zijn opa over die andere Aris. De verhalen, zij kleuren het leven, geven inhoud aan gebeurtenissen en zetten je eigen leven in perspectief. Sinds ik in Zeeland woon (twee jaar) komt deze provincie tot mij niet alleen door materieel erfgoed maar nog meer door immaterieel erfgoed. De verhalen die wij omzetten in theaterstukken vertellen mij wat ik niet wist. Over de rampen, het arbeidsverleden, de hon ger maar ook de kracht en het doorzettingsvermogen van de Zeeuw. Het laatste verhaal was van 'De Rietdek ker'. Mijn zoon luisterde naar het verhaal en was opge togen. Van Napoleon, via zijn over-overgrootmoeder uit Vlissingen, met een tussenstop op Ameland en Amsterdam reisde hij door naar Zeeland en heeft na veertien jaar nog niet genoeg verhalen gehoord. Henk Schoute, directeur Zeeland Nazomerfestival Erfgoed is in Zeeland overal en bepaalt daarmee voor een belangrijk deel onze woonomgeving. Dat erfgoed is veelzijdig. Soms duidelijk zichtbaar, soms iets meer verstopt. Cultureel erfgoed is erg waardevol. Het laat ons zien wat onze achtergrond is en waar onze cul tuur door gevormd is. Voor mij en voor de gemeente Temeuzen is erfgoed belangrijk. De laatste jaren heeft de gemeente hierin, met steun van de SCEZ, verschil lende stappen kunnen nemen. Zo hebben we een inventarisatie gemaakt van gemeentelijke panden met een historisch, beeldbepalend karakter. Dat geeft ons inzicht in wat beschermd en gekoesterd moet worden en maakt het mogelijk gericht beleid te voeren. We hebben vernieuwingsplannen voor onze musea in ontwikkeling. Ook het culturele erfgoed in de bodem heeft onze aandacht. Archeologische vondsten kun nen een belangrijke bijdrage leveren aan de kennis over onze afkomst. Met dit alles zorgen we ervoor dat het erfgoed goed bewaard blijft voor de toekomst en bijdraagt aan een prettig woonklimaat. Een resultaat waar zowel de SCEZ als wij als gemeente naar willen blijven streven. Jaap Bos, wethouder gemeente Temeuzen 70 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 Begin jaren zeventig van de vorige eeuw is mijn schip de Scaldis, een Zeeuwse paviljoentjalk uit 1902, na een werkzaam leven als zeil- en motorvrachtschip weer onder zeil in de vaart gebracht als zeilpassa- giersschip. Vervolgens is het schip twee keer grondig verbouwd, de laatste renovatie had in de winter van 2010-2011 plaats. Na meer dan honderd jaar zijn het casco en het achteronder van het schip nog redelijk origineel, de overige scheepsonderdelen zijn onder andere door mijn toedoen aangepast aan de vraag uit de markt. Ik restaureer niet maar ben ondernemer én een gedreven zeiler die zijn hart verloren heeft aan het zeilen met platbodems. Bij de verbouwing van het schip hebben het comfort en de veiligheid van de klant voorop gestaan, zonder de originele lijn van het schip uit het oog te verliezen. Het resultaat is een grote zitkuip in het oude vrachtruim, gecombineerd met een modern interieur. Hiermee ga ik de komende jaren weer honderden mensen een leuke en plezierige dag bezorgen. De Scaldis genereert na meer dan een eeuw nog steeds een inkomen voor een ondernemer. Elke tocht die ik maak is voor mij een gelegenheid om gasten kennis te laten maken met de historie van ons zeilend verleden. Op deze manier breng ik het varend erfgoed onder de aandacht van een breed publiek. Erfgoed betekent voor mij dus niet alleen restaureren, minstens zo belangrijk is de (ultieme) vaarbeleving. Jaap Klok, schipper/eigenaar zeilschip Scaldis 71 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 37