A58: solliciterend op ontdekkingsreis Zierikzee en Schouwen-Duiveland Voordat ik voor Zeeland ging werken had ik eigenlijk geen besef van de provincie die zich linksonder in de kaart bevindt. De Watersnoodramp, Concert at Sea en Blof natuurlijk, maar daar hield het op. Op weg naar mijn sollicitatie was het landschap aan weerskanten van de A58 het eerste wat opviel. Nog voordat je in Zeeland bent, verraadt de boom in de middenberm van de A58 en de Brabantse wal dat het een bijzon dere rit gaat worden. Dat vermoeden wordt bevestigd als je Zeeland binnenrijdt. De landschapsarchitecten hebben hun best gedaan om de overgang van Bra bant naar Zeeland zichtbaar te maken. En dit is goed gelukt: de bestuurder wordt getrakteerd op een onein dig panorama van hemel en aarde. Sommige delen van de A58 moet je leren waar deren, zoals de Vlaketunnel. Een onopvallende, korte tunnel waar ik die eerste keer nauwelijks bij stilstond. Tot er eens een vrachtwagen met suikerbieten was gekanteld en ik moest omrijden via Gent. En toen in de herfst van 2010 het asfalt plots omhoog kwam begon ik die tunnel pas echt op waarde te schatten. Na die tunnel komt Goes, een ambitieuze stad die uit zijn voegen begint te groeien. Onlangs stond ik zelfs in de file in Goes toen ik de A58 weer op wilde gaan en ik begreep waarom de stad een moeizame relatie heeft met de snelweg. Goes is ook een mooi voorbeeld van de verschillen in Zeeland. Kleine afstanden, grote verschillen in cultuur en houding... Daarna volgt Borssele, een kleine plaats die bekend is in heel Nederland. Mijn eerste rit naar Zee land eindigde - heel toepasselijk - bij de Abdij, na een tijdje wachten voor de Schroebrug. Goed dat ik op tijd vertrokken was. Wat een simpele rit naar een sollicitatiegesprek moest zijn, werd een ontdekkingstocht door Zee land. De oplettende bestuurder op de A58 kan veel leren over Zeeland: een prachtige provincie die haar schoonheid én ongemakken opdringt aan de Randste deling die snel van A naar B wil. De sollicitatie verliep goed en de rest is geschiedenis. Sindsdien stop ik altijd op rustplaats de Vliedberg op weg naar Brussel. Milos Labovic, lobbyist voor de provincie Zeeland in Brussel 74 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 Ik voel me thuis op Schouwen-Duiveland, in het schitterende Zierikzee met middeleeuwse poorten en torens, de museumhaven, sfeervolle straten, winkels, galeries, terrassen en de mosselschepen, hoog boven de kade uitstekend bij vloed. Ik woon sinds 1996 in dat weidse land, met eeuwenoude dijken, welen, dui nen, strand en zee. Schouwen-Duiveland heeft een rijke archeologi sche geschiedenis, die ver teruggaat met een boeren- nederzetting uit 3000 voor Christus bij Haamstede. Als archeoloog, in dienst van het Bureau Oudheid kundig Onderzoek van Gemeentewerken Rotterdam (BOOR), spreekt mij dat natuurlijk aan. De arche ologie is bovendien op veel plaatsen zichtbaar en dat draagt ook bij aan mijn woonplezier. Een fraai voorbeeld is de ringwalburg van Burgh. Een verdedi gingswerk uit circa 880-890, waar in de tiende eeuw ook werd gewoond, bestaande uit een 50 meter brede gracht rond om een omwald binnenterrein van 190 meter in doorsnede. Er is meer, zoals vliedbergen uit de elfde tot de dertiende eeuw bij Zierikzee en Eikerzee, de Plompe Toren van het prijsgegeven Koudekerke, symbool voor het land en de dorpen die hier vanaf de veertiende eeuw verdronken. Of de negentiende-eeuwse bedrijfs gebouwen in Kapelle bij Zierikzee, Noordgouwe en Burghsluis, getuigenissen van de omvangrijke mee krapteelt op Schouwen-Duiveland in die tijd. Het eiland leeft voor mij, ook door zijn geschiedenis. Marco van Trierum, senior archeoloog bij BOOR 75 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 39