m Erfgoed Allerlei u A Nietzsche en de kleine letters 3 i T iprjk'li |L jccV A De pagina's 78 en 79 uit het besproken boek Leo de Bruin, typograaf. grote groepen in de samenleving niet meer fascine rend zijn als lappendeken en reservoir van kleurrijke, schokkende, informatieve en verlichtende verhalen - wat zijn ze dan? Deze disciplines zijn te zeer verwe ven met onze dagelijkse cultuur, ook als aan het oog onttrokken voedingsbodem, dat we ons niet kunnen permitteren ze exclusief over te laten aan de reservaat- jes van specialisten. De vorser die het detail keer op keer omkeert en de verteller die drieste lijnen trekt en verbanden schept hebben elkaar nodig. Waar ze ver enigd zijn vieren de geschiedbeoefening en -beleving hoogtij. Helaas zien we beide polen van het métier zelden of nooit in één persoon verenigd. Ewan Lentjes e.a., Leo de Bruin, typograaf. Rimburg: Huis Clos, 2010. ISBN 978 90 79020 09 6, 19,50. Letterontwerper en typograaf Leo de Bruin (Mid delburg 1949), van 1979-1989 ontwerper van de omslagen van het Zeeuws Tijdschrift (en zoon van de befaamde 'M.P.', zonder wie de geschiedenis van dit tijdschrift er ook heel anders zou hebben uitgezien), stierf onverwacht in 2008. Uit een 'initiatief van inti mi' kwam het boek Leo de Bruin, typograaf voort. SUN- auteurs Eric de Kuyper en Ad de Visser, wiens werk Leo de Bruin vormgaf, vertellen over hun samenwer king met hem; voormalig SUN-redacteur Henk Hoeks gaat in op de ontwikkeling van De Bruins typografie. Karei Martens, voorganger van Leo de Bruin bij SUN, bespreekt zijn persoon en werk, terwijl Ewan Len tjes De Bruins werk plaatst in het bredere kader van gewijzigde taakopvattingen over de typografie. Mayke van Dieten presenteert aan het slot van het boek een oeuvreoverzicht (biografie, bekroningen, werk). De Kuyper: 'Al bij mijn eerste boek wist Leo de Bruin intuïtief hoe het moest' (al bleef er meningsverschil over de indeling van de bladspiegel). Volgens Ad de Visser kwam De Bruin 'in zijn benadering van de ver houding van het oude en het nieuwe dicht in de buurt van Nietzsche, die niet moe wordt de waarde van de conventie te benadrukken'. Leo de Bruin was niet op zoek naar het nieuwe. Originaliteit wees hij terug 'ten gunste van logica en concentratie, ook omdat de ontwerper een dienende functie heeft en zich niet opzichtig tussen auteur en lezer moet dringen'. 82 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 samenstellingJoHAN Francke &Truus Trimpe Burger-Mekking Boeken en eenmalige uitgaven Jacques Leblanc en Marc Claus, Laveren om de Schelde: kroniek van de Belgisch-Nederlandse Per manente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart vanaf 1839 (Tielt: Lannoo, 2010) 159 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978-90-209-8168-1. Dit boek schetst een geschiedenis van de Belgisch- Nederlandse Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart, die sinds haar oprichting een niet te onderschatten rol heeft vervuld bij de afwikkeling van het scheepvaartverkeer over de Schelde en naar de Vlaamse Scheldehavens. De auteurs vertrekken bij de ontstaansgeschiedenis van de Permanente Commissie, en schetsen vervolgens de activiteiten en evolutie van de organisatie aan de hand van vele korte paragrafen. Zo leert de lezer onder meer dat de instelling van de Commissie een noodzakelijk besluit was van de Grote Mogendheden in 1839, om een aantal heikele nautische onderwerpen buiten het politieke vaarwater te houden, waardoor diplomatieke wrijvingen konden worden ver meden. Het betoog wordt aangevuld met een groot aan tal weetjes. Achteraan volgen eindnoten en overzichten van de Belgische en Nederlandse commissarissen. P. Dellebeke, bewerkt door: Hans van Hal en Ko de Visser, De geschiedenis van Nieuw- en Sint Joosland. (2de herz. dr.; Nieuw- en Sint Joosland: Dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland, 2010) 104 pag.; ill., krt. Een bundeling van artikelen, gepubliceerd in de twee maandelijks verschijnende wijkkrant van Nieuw- en Sint Joosland, uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de wijkvereniging Nieuw- en Sint Joosland in 1994. Lilian Dominicus, Zeeuwen in Amerika. Verhalen van emigranten door de eeuwen heen (Kats: de Bui tenspelers, 2011) 288 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90-71359-38-5. De serie reisartikelen over Zeeuwse emigranten in de Verenigde Staten in de PZC is door Dominicus uitge werkt in dit boek. Daarin komen 25 mensen aan het woord, die de Zeeuwse emigratie van de zeventiende eeuw tot heden in vier delen verwoorden. Hiertoe maakte Dominicus een rondreis door het noordooste lijke deel en het grote merengebied van de Verenigde Staten. Karla Peijs schreef een voorwoord. Met litera tuurlijst en fotoverantwoording. Arjen Portuin, Krullebol-Steilhaar. In het Vlissingen van Geert van Oorschot (Slibreeks GROOT, nr. 133) (Middelburg: Stichting CBK Zeeland, 2011) 34 [5] pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-6354-138-5. In deze biografische schets wordt de jeugd van G.A. van Oorschot (schrijverspseudoniem R.J. Peskens) geanalyseerd aan de hand van wat hij erover schreef en wat werkelijk voorgevallen is. Van Oorschot, die later uitgever werd, zou na zijn vertrek uit Vlissingen, altijd een haat-liefdeverhouding met die stad blijven houden. De biografie verschijnt over een aantal jaren. Ralph Henssen, Trompetters en tamboers in de Zeeuwse zeevaart ten tijde van de Republiek. Plichten en prak tijken (Ridderkerk: Ridderprint, 2011)357 Pag-> iU-> foto's, tek., grav, graf., tab.; ISBN 978-90-9025785-3. In dit gepubliceerde proefschrift bespreekt Henssen na een inleiding de VOC, MCC en de admiraliteit, de werkgevers binnen zijn onderzoeksgebied. Deze bedrijven komen in het tweede tot en met het vierde hoofdstuk aan bod met betrekking tot loopbaan, werk zaamheden, gage en herkomst. Het vijfde hoofdstuk gaat over de gebruikte instrumenten aan boord en het laatste hoofdstuk over de muzikale taken die de trom pettisten en tamboers aan boord verrichtten. Uitge breide bijlagen zijn er van de trompetters en tamboers in dienst van VOC, MCC en admiraliteit. Het boek sluit af met een summary. Jandirk Hoekstra en Roel Blesgraaf (tekst), Rijkswaterstaat et al. (foto's), Verleden, heden, toekomst. Een beeldverhaal dat geschiedenis, heden en mogelijke toekomstperspectieven voor de Zuidwestelijke Delta met elkaar verbindt (Middelburg: Program mabureau Zuidwestelijke Delta, 2010) 22 pag.; ill., krt., foto's, tek. In beeld en tekst wordt duidelijk gemaakt hoe de Zuidwestelijke delta is ontstaan in zijn huidige vorm 83 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 43