DRV Heem- en oudheidkundige bladen Ondernemen is vooruitzien. Echter de toekomst voorspellen kan niemand. Maar je kunt het wel berekenen. En dat maakt uw keuzes makkelijker. Omdat vakmanschap telt. de ondernemer telt ERFGOED - WOONGOED logsrecht en Roosanne Goudbeek sluit hierop aan met 'Middelburg na het bombardement, vastgelegd door Corneel Pieter Snijders'. Zeeuws Tijdschrift 61/ 3/4 (2011) 1-74. In dit num mer veel kunst, cultuur en architectuur. Het langste artikel gaat over Jan van Leeuwen als promotor van kunsthistorisch onderzoek in Zeeland. Er is aandacht voor het theater in de vorm van een vraaggesprek met Frans Lievens en een bijdrage over het Zeeuwse Uit bureau. Drie generaties Molukkers spreken over hun ervaringen in Zeeland. Tevens een uitgebreid artikel over architectenbureau Jobse Zn. Andere bijdragen zijn onder meer een voorpublicatie van een deel van een historische roman van Carla en Ronald Mullié en het schilderwerk van Jacco Olivier. Sint-Philipsland In de Cronicke van den Lande van Philippuslandt, uitgave van de heemkundekring 'Philippuslandt' (2011,1), een lang artikel van J. Kempeneers: 'De Oost- dijk te Sint Philipsland, een verhaal apart'. Het begint rond het jaar 1862, met de bouw van de eerste wonin gen aan de Oostdijk. Het verhaal eindigt in 1968 bij het afscheid van Willem Mol, de laatste weger van de weegbrugvereniging Haven van Flupland. Verder een artikel van H. Quist: 'De veerdiensten en de tram havens op het Zijpe'. De auteur behandelt de aanleg van tramhavens en aanlegsteigers en de bouw van stoomkranen en veerponten. Rond 1900 is het eiland Sint-Philipsland uit zijn isolement verlost, waarbij de Rotterdamsche Tram Maatschappij een zeer belang rijke rol vervulde. Walcheren Den Spiegel, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2011,2), opent met 'Reis om de wereld in de Sint Jacobsstraat' van H. Feij. Aan de hand van krantenberichten en verhalen van oude bewoners over de straat vertrekt Feij naar vroeger tijden en lezen we over verdwenen winkels. Peter van Drunen schreef'De 86 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 Merchant Adventurers in Vlissingen omstreeks 1600'. De Merchant Adventurers hadden volgens sommigen tot 1630 een verbinding van Dover naar Vlissingen van waaruit zij hun activiteiten in Europa ontplooiden. Van Drunen laat in zijn artikel echter zien dat er nooit een vestiging is geweest in Vlissingen en dat de enige con nectie van de Merchant Adventurers met Vlissingen een religieuze was. In 'De grafzerken in de Sint Jacobs- kerk' van S. Hendrikse geeft de auteur een beschrijving van de grafzerken in de Sint-Jacobskerk. Het artikel is een prima aanvulling en correctie op de tot nu toe ver schenen geschriften over die grafzerken. De hoofdmoot in Arneklanken, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (maart, 2011), wordt gevormd door het eerste deel van een genealogisch overzicht van L. van Belzen over zijn eigen familie. Jarenlang verzorgde hij een genealo gische rubriek in het tijdschrift, en zijn verslag over dit laatste grote onderzoek naar de eigen familie is een mooie afsluiting van zijn uitgebreide zoektoch ten naar verscheidene Arnemuidse families. P.J. Feij vertelt over Arnemuiden in de Franse tijd, zoals over de Engelse aanval in 1809, de maatregelen van Lodewijk Napoleon met betrekking tot de trak tementen van voorgangers van godsdienstige groe peringen en de taken van een schoolmeester in die tijd. L.C. Schouls schreef een in memoriam voor Jean-Charles Forbes, van wie een schilderij over de strijd om de Sloedam in het Arnemuidse museum hangt. Over gebeurtenissen uit het dagelijks leven in Arnemuiden in de jaren 1891-1893 brengt J. Adriaanse ons op de hoogte. De gezondheidszorg, de brandweer en de vissersvloot passeren de revue. Tot slot belicht J.C. Bliek enkele berichten over Arnemuidse voorvallen, die hij in oude couranten terugvond. Zeeuws-Vlaanderen Het eerste artikel in de Nieuwsbrief van de Heem kundige Vereniging Terneuzen (juni 2011) is van R. van Elslande: 'De familie Van Massemen, Heren van Axel in de i4de en de i5de eeuw'. Naar de bezitters van de heerlijkheid Axel in de veertiende en het eerste kwart van de vijftiende eeuw blijkt tot nu toe weinig onderzoek gedaan te zijn. Dit artikel redresseert dat. De geschiedenis van café 'De Koorenbeurs' en van de mensen die er achtereenvolgens gewoond hebben, wordt gegeven door R. Willemsen. In 1969 heeft de gemeente Biervliet het voormalige café gekocht van de erven Crince en er een bibliotheek in gevestigd. E. Hamelink vertelt wat een 'pelorus' is: een meet instrument dat in de Koude Oorlog op een paal van de Mijnenuitkijkdienst werd geplaatst. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2011,2) laat zien dat er momenteel veel activiteiten plaatsvinden binnen de Oudheidkundige Kring. Er wordt een beroep op de leden gedaan het immateriële erfgoed in de streek op te sporen. Op archeologisch gebied is er heel wat te beleven. Aan de rand van een akker in Koewacht vond de werkgroep een enorme hoeveelheid artefacten uit het laat-Paeo- lithicum of vroeg-Mesolithicum. Ook werd de in een archiefstuk uit 1564 genoemde 'Steenbrugge' ontdekt. Er wordt door H. Rottier uitvoerig stilgestaan bij de monumenteninventarisatie in de gemeente Hulst. Het laatste artikel is van J. Geensen: 'Wespe, de Duitse radarpost bij Clinge'. Fotoverantwoording pagina 11, 18, 38, 39, 44, 45, 58, 59, 68, 85, 86: SCEZ. Foto's: Marianne Boone, Joke Buitenkamp, Heieen Dekker, Robert van Dierendonck, Jeroen van Dijke, Marinus van Dintel, Marijke Gunter, Wim Jakobsen, Aad de Klerk, Johan Mesu, Museum De Schotse Huizen, Coert van Spall, Antoine Vanhemelrijk. DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuidwest-Nederland een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. DRV Middelburg Park Veldzigt 1 Telefoon 0118-634000 info@drv.nl www.drv.nl 87 Zeeuws Tijdschrift 2on 3-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 45