DE ONTWIKKELING VAN EEN GIDEONSBENDE STICHTING CULTUREEL ERFGOED ZEELAND Cultureel erfgoed doet veel. Voor de mens, de omge ving en de economie. Voor de identiteit, voor het imago van Zeeland en de Zeeuwen. Het Zeeuws Tijdschrift sprak hierover met SCEZ-directeur Wim Scholten en sectorhoofd advisering en ontwikkeling Leo Adriaanse op het hoofdkantoor aan de Groenmarkt in Middelburg. 'Als je niet oppast, ga je ten onder aan je eigen succes.' tekst Oscar Steens Paul van der Velde foto's An da van Riet Wim Scholten (links) en Leo Adriaanse. In zijn column SCEZpresse voor Zeeuws Erfgoed 10 (2011) 2 stelt Scholten de kabinetsbezuinigingen op de cultuursector centraal. Hij gaat met name in op het adviesrapport van de Raad voor Cultuur Noodge dwongen keuzen: 'De Raad heeft geprobeerd de schade voor de infrastructuur van culturele instellingen in de jaren 2013-2016 enigszins te beperken. Er is 125 mil joen euro minder beschikbaar en dan zijn keuzen - meer dan een kaasschaaf - onontbeerlijk. Een van die keuzen is het tot nul afbouwen van de subsidie aan Erfgoed Nederland. Het erfgoedveld heeft zich naar de mening van de Raad sterk geëmancipeerd en de taken van Erfgoed Nederland zijn in voldoende mate bij andere (rijks)instellingen ondergebracht. Eén taak blijft specifiek aandacht behoeven: erfgoededucatie.' Andere tijden Scholten vervolgt: 'Staatssecretaris Halbe Zijlstra nam beleefd kennis van het advies, maar deed er ver volgens niet zo heel veel mee. Dat zegt iets over het cultuurbeleid van het huidige kabinet, waarin visie en inhoud ondergeschikt zijn aan de bezuiniging. Er komen duidelijk andere tijden. De instellingen zullen daar hun strategie op aan moeten passen. Cultureel ondernemerschap, eind jaren negentig met verve door de toenmalige staatssecretaris Rick van der Ploeg in de cultuursector geïntroduceerd, staat weer helemaal centraal. Op één onderdeel heeft Zijlstra het advies van de Raad overigens wel gevolgd. Het sectorinsti tuut Erfgoed Nederland zal verdwijnen. Deze beleids keuze heeft in Zeeland geen direct effect, maar wel indirecte gevolgen als rijkstaken komen te vervallen of niet volledig worden overgenomen door andere instel lingen. De praktijk leert dat dit soort operaties vaak leidt tot verzwaring van taken van lagere overheden en instellingen in de regio, zonder dat daar extra mid delen tegenover worden gesteld. Het is dus oppassen geblazen, zeker ten aanzien van de erfgoededucatie. Wat in veel jaren in de erfgoedsector aan kennis, net werk, publieksbereik en maatschappelijk draagvlak 6 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8 7 Zeeuws Tijdschrift 2on 5-8

Zeeuws Tijdschrift | 2011 | | pagina 5