VAN DE STAD EN DE RAND Naar een regionale visie op Nederland tekst Karla Peijs foto's An da van Riet We staan aan de vooravond van een belangrijke ken tering. Een kentering in ons beeld van Nederland. Dit is een ontwikkeling die zich min of meer vanzelf voltrekt. Ik wil die 'slechts' duiden en daarmee, wie weet, een zet in de goede richting geven. Het oude beeld van Nederland, het beeld dat tot het verleden gaat behoren, is dat van de stad en de rand. Dat is het beeld dat ons zegt dat ons land uit twee delen bestaat: de Randstad (de stad) en de rest van Nederland (de rand). Ter illustratie en voor een betere begripsvorming gebruik ik daarbij vooral voorbeelden die betrekking hebben op Zeeland. In het oude beeld van Nederland wordt Zeeland aangemerkt als perifeer. Een uithoek. Een gebied dat 'uit de route' ligt. Een stuk land waar van je aan mensen buiten de provincie moet uitleggen waarom je er woont. Maar ten opzichte van wat is Zeeland dan een uithoek? Zeeland ligt midden in de Rijn-Schelde Delta. We hebben het over veruit de belangrijkste maritieme toegangspoort tot Europa. Onlangs zag ik een prach tige kaart van de Lage Landen uit de Atlas van Blaeu, die de centrale ligging van Zeeland mooi liet zien. Ik heb onze minister van Economische Zaken direct een reproductie voor zijn verjaardag cadeau gedaan. Hoezo perifeer? Vraag ook eens wat een Vlaming van Zeeland vindt. Waarschijnlijk begint hij eerst over de uitzon derlijke kwaliteit van onze mosselen, en terecht, maar al gauw zal hij wijzen op het grote strategische belang van het gebied voor Vlaanderen. Antwerpen in het bij zonder, de kurk waar de Vlaamse economie op drijft. Het is niet voor niks dat België in 1918 heeft gepro beerd Zeeuws-Vlaanderen te annexeren! Ten opzichte van wat is Zeeland dan een uithoek? Het antwoord is natuurlijk: de Randstad. De mate 12 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 12