I a rM W. m Stavenisse waarin een gebied in Nederland tot de periferie wordt gerekend, wordt bepaald door de afstand tot de Rand stad. Dat wil zeggen: in het oude, tanende beeld van Nederland. En dat geldt dus niet alleen voor Zeeland, maar ook voor alle andere grensprovincies. De Rand stad ligt in het centrum en bepaalt de focus op de rest van Nederland. Weg met de dictatuur van de Randstad De principiële vraag is aan de orde of het verstandig is dat wij blijven uitgaan van het 'enge concept' van de gedecentraliseerde eenheidstaat zoals wij dat nu doen. Waar leggen we binnen Nederland het accent? Op de eenheid of op het recht anders te zijn dan onze buren? Het lijkt logisch ons land zodanig in te richten dat een maximale prestatie kan worden geleverd. Dan moeten we ook de kracht en de diversiteit van alle regio's benutten. Dat de ene provincie de andere niet is, en dat dit in Den Haag (als het zo uitkomt) ook wel wordt beseft, blijkt uit het voorstel in het regeerakkoord voor een Randstadprovincie. Dit voorstel van het kabinet is op zichzelf natuurlijk al een pleidooi voor differenti atie, die voortvloeit uit de bestuurlijke spaghetti in de Randstad. Nu zitten de gesprekken hierover zodanig in het slop, dat het maar de vraag is of deze 'super provincie' (van Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Flevoland) er ooit komt. En ik weet eerlijk gezegd niet of we daar nou zo rouwig om moeten zijn. Met zo'n 'superprovincie' in de Randstad wordt het oude beeld van Nederland, waarin de Randstad toch al zo dominant is, alleen maar hardnekkiger en ik ben ervan overtuigd dat Nederland, en ook de Randstad zelf, daarmee niet geholpen is. Er is nu sprake van een fusie van de provincies in de noordvleugel, dus zonder Zuid-Holland. Daarvoor geldt wat mij betreft 13 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 13