Stichting Behoud Pontje Sluiskil onderhoudt de veerdienst over Kanaal Gent-Terneuzen met vrijwilligers schaalvergrotingen wel opvallend vaak ten gunste van de Randstad worden uitgevoerd. En dat gaat dan weer ten koste van de werkgelegenheid buiten de Randstad In Zeeland zijn in de afgelopen decennia veel rijksdiensten vertrokken of afgeslankt. Het kadaster bijvoorbeeld, terwijl er geen enkele reden was om de opschaling hiervan niet in Zeeland te laten plaats vinden. Immers, bij het kadaster gaat alles online. Onnodig dus. En het gevolg van dit vertrek van werk gelegenheid is natuurlijk dat Zeeland een minder aantrekkelijk woon- en vestigingsklimaat krijgt. Jon geren trekken weg (veel naar de Randstad natuurlijk!) op zoek naar een baan en de voorzieningen komen steeds verder onder druk te staan. En dit is niet alleen een Zeeuws probleem. Want een verslechtering van het woon- en vestigingsklimaat in Zeeland kan bepa lend zijn in de keuze van bedrijven om in Nederland te blijven of zich elders te vestigen. Bijvoorbeeld voor zo'n groot bedrijf als DOW Chemical. Dan is het dus ook een Nederlands probleem. Zo is er sprake van een soort domino-effect dat alleen kan worden doorbroken als we het oude beeld van Nederland, van 'de Rand stad en de rest van Nederland', loslaten. Onvermijdelijke kentering En dat is nu precies wat er staat te gebeuren. We staan aan de vooravond van een belangrijke kentering in dit oude beeld. Het beeld dus dat ons zegt dat Nederland uit twee delen bestaat. Het beeld waarin de Randstad in het centrum ligt en de focus op de rest van Neder land bepaalt. Het beeld waarin die Randstad zo bepa lend is voor regelgeving en prestatienormen, voor de prioritering van maatschappelijke opgaven, bestuurlij ke inrichtingsvraagstukken en voor schaaldiscussies, dat de rest van Nederland achter de horizon verdwijnt. Vanwaar die kentering? Daar zijn een paar rede nen voor. In de eerste plaats, omdat het economisch zwaartepunt in Nederland verschuift. De Randstad is niet langer de enige economische motor van Neder land. De rest van Nederland draagt zeker zoveel bij aan ons bruto binnenlands product. Het is niet zo dat in de Randstad het meeste geld wordt verdiend. Ook dat is een hardnekkig beeld. Sla de statistieken van het CBS er maar op na. Als wij uitgaan van de maxi male variant van de Randstad, dus de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland, Utrecht en Flevoland samen, dan was hun bijdrage aan het bruto binnenlands product (marktprijzen) in 1995 en in 2008 nog geen 50 procent. En dat percentage flatteert dus, omdat ste den als Hoorn en Alkmaar en omgeving niet altijd als onderdeel van de Randstad worden gezien. Het gewest Holland was in de tijd van Johan de Witt (1625-1672) verantwoordelijk voor 60 procent van de staatsinkomsten, maar dat is echt verleden tijd. Het economische belang van regio's buiten de Randstad wordt vaak onderschat en dat is steeds minder mak kelijk vol te houden. Denkt u maar aan de snelle ont wikkeling van Brainport, de toptechnologieregio rond Eindhoven. Er gebeurt veel in de regio. In Zeeland ontwikkelen we de Kanaalzone van Terneuzen naar 15 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 15