Bericht van de Rijksdienst voor Bus-evaluaties tekst André van der Veeke illustratie Ben Vranken Eb van rijksdiensten in Zeeland? Ik wil het over iets anders hebben. Waarom draagt iedere man onder de vijftig plotseling een baard, terwijl jonge vrouwen hun baardje juist regelmatig verwijderen? Vragen, vragen in een complexe tijd, in een veranderend Zeeland. Ja, daar kan ik 's nachts van wakker liggen. Hoe grijpt alles ineen? Hoe kan het dat weekheid en emo tionaliteit in het particuliere domein hand in hand gaan met maatschappelijke verharding en agressie? Wat is de rol van de moderne communicatiemidde len hierbij? En waarom domineert het fysieke aspect -en in het kielzog daarvan het visuele- zo in onze samenleving? De plaats waar ik graag over al deze zaken nadenk is de bus. Die is in onze provincie in het bezit van Veolia of van Connexxion, buiten landse vervoersmaatschappijen die zo'n 60 procent van de Nederlandse markt veroverd hebben. (Lees: De verkoop van Nederland- het drama van de openbare aanbestedingen, door P.J.H. Globaal.) En autobusje pense, done je suis... Maar niet in de zomermaanden moet ik erbij zeggen. Want dan heb ik al mijn ener gie nodig om op mijn ongemakkelijke zetel te over leven. Airconditioning ontbreekt namelijk -behalve bij de chauffeursstoel- en er kan geen raam open. Comfortabel zitten is er sowieso niet bij. De bus sen zijn standaard frames op wielen met het nodige ruitenwerk. Alle aandacht en zorg gaan tegenwoor dig bij de busondernemingen namelijk uit naar de bushaltes. Die worden steeds mooier en functioneler, volgens het magazine In de bus. En de vertegenwoor digers van de busmaatschappij delen voortaan in de zomermaanden bij de haltes waterflesjes uit. Zee land ligt immers niet zo heel ver van de Sahara! Wie met de bus reist let natuurlijk niet op luxe. Wie met de bus reist is jong of ver heen. Als je ver heen bent, d.w.z. ouder dan 55 jaar, kun je hulp inroepen van een O V-ambassadeur. Die zit niet in Den Haag, maar in eigen provincie. Een OV- ambassadeur is een ervaren reiziger die persoonlijk advies geeft over het gebruik van de OV-chipkaart. Je kunt zelfs als je blind, doof, depressief, hoogbejaard en dement bent, samen met zo'n ambassadeur een proefreis maken. Maar ik dwaal af. Ik zit nu, terwijl u dit verhaal leest, in de bus en reis richting Terneu- zen. Om me heen studenten en een enkele bejaarde reiziger met zijn ambassadeur. De jongeren controle ren hun gsm, manipuleren hun iPod, luisteren naar muziek. Ze zijn in zekere zin afwezig. Ik ben overduidelijk een vertegenwoordiger van de oude garde met mijn mijmerhoofd, mijn antieke verlangens. Ik herinner me zelfs nog woeste busrit- ten vanaf Terneuzen, richting Breda. Ik nam jaren lang de eerste bus om een uur of zes 's morgens. Slaperig volk in de bus op zo'n tijdstip, dat spreekt vanzelf. Als we bij Clinge de grens passeerden, 18 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 18