besloot iedereen wakker te worden. Tabak en siga retten kwamen tevoorschijn. Grijze wolken trokken vanzelfsprekend ook langs de niet-rokers. Om te overleven stopten de meeste passagiers min of meer met ademhalen, maar niemand deed moeilijk. Ik zie mezelf nog in trance door de vuile ruiten naar bui ten staren. Nooit heb ik geprobeerd om een boek te lezen, laat staan om schoolwerk te leren. In de buurt van Antwerpen stopte de bus voor een plaspauze voor de mannelijke passagiers. In een lange rij ston den we zo lang mogelijk te plassen. Ik had het gevoel dat ik zo een noodvoorraad frisse lucht kon opslaan. Ik heb het er wel eens moeilijk mee. Ook van daag weer. Ik bedoel met het idee, dat ik als oude vent, als veteraan, nog steeds in zo'n klotebus moet zitten. Een stemmetje reageert dan in mijn hoofd: had je maar door moeten leren voor je rijbewijs. Een ander, zwaarder geluid: Hoe kan de maatschappij van de werkende mensen het bolwerken tegenover de vernietigende krachten van het kapitaal, de hedge- fondsen, de managersklasse? Vervolgens besef ik dat ik tegenwoordig bijna dagelijks drie of meer postbe zorgers aan huis krijg. Is dat geen vooruitgang? De postbode is er natuurlijk niet gelukkiger door gewor den. Hij kreeg zijn ontslag en daarna werd hij tegen een lager salaris aangenomen bij een zogenaamde concurrent die door zijn eigen TNT is opgericht. De medewerkers van de thuiszorg trof eenzelfde lot. En dan de onderklasse van poetsers en schoonmakers. Ah, lichtpuntje. Die hebben dit jaar betere beloning en werkomstandigheden afgedwongen met een langdurige staking. Wat is de noemer van dit alles? De vertegenwoordigende belangenbehartiging heeft afgedaan, concludeer ik. Zelfs het oude vakbonds model is geëxplodeerd. Ik staar terloops naar de aankomsttijden op het scherm voorin de bus. (Twee minuten tijdwinst.) Globalisering? Nieuwe (oude) wereldrijken. Problemen met Europa? Verenigd Europa was een Amerikaans initiatief, laten we dat niet vergeten. Ze wisten dat het nooit iets zou wor den. Geen gezamenlijke taal, geen leger, geen hege monie. En als het zo uitkomt geeft Obama het hele zootje weg aan Turkije. Ik knipper met mijn ogen. Het zonlicht dreigt de bus te verpletteren. Maar dan duiken we de Westerscheldetunnel in. De betrekkelijke duisternis bedekt ook mijn soci aal-psychologische gewroet. Het maakt geen ruk uit, denk ik. We hebben niets in te brengen. We moeten meer bewegen, eventueel in samenwerking met een bewegingsambassadeur. Aanbevelingen en adviezen stromen door mijn hoofd. Laat je baard toch staan, scheer je schaamhaar, geef je hond een aardige tat too, sta op tegen kanker, laat de Kerstman en Sinter klaas de wereldproblemen uitvechten, word lid van de Partij voor de Slakken, sla je vrouw slank, het leed van de wereld is een grap, denk niet na (mindfulness) en huil, jank vooral regelmatig en intens. En dan is de bus aangekomen bij het busstation. Ik stap uit nadat ik uitgecheckt heb. (Ook in mijn dromen check ik tegenwoordig uit!) Wie wacht me hier bij deze inderdaad schitterende halte op? Ik herken onmiddellijk het gezicht van de man uit de brochure In de bus. Het is George van Heukelom, gedeputeerde van de Provincie Zeeland. 'Heeft u het gemerkt?', vraagt hij op enthousiaste toon. 'Nee', antwoord ik naar waarheid. 'We constateren dat het steeds beter gaat met het openbaar vervoer in Zeeland', zegt George. 'Heeft u het over de waterflesjes of over de steeds fraaiere bushaltes?' 'Nee, nee, de reizigers waarderen het Zeeuwse OV met gemiddeld een 7,4. Dat is een mooi cijfer.' 'Die enquête is zeker op het kerkhof gehouden', poneer ik. 'Maar wat vindt u van onze afnemende tolerantie? Bent u het met Simon Schama eens dat nine-eleven een keerpunt heeft betekend? Om maar te zwijgen over die fnuikende cirkel van onmacht: de terreur in onze steden. Buurtbewoners zijn bang van de onaantastbaren, de Marokkaanse en Antil liaanse bendes. Moet men daar ook waterflesjes uit delen?' 'Sorry', zegt George. 'Ik zie daar een oude kennis.' En weg is hij. Ik blijf met veel twijfels ach ter. En bedenk dat ik de vitale antwoorden op mijn vragen over mannelijke baarden en vrouwelijke baardjes nog niet gevonden heb. 20 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 20