PROPOSED 9/11 MEMORIAL WOULD SIMULATE Een exclusief kijkje op een gigantische gespiegelde koepel die de tekst Suzanne LaBarre beeld William Verstraeten bezoekers de sensatie zou geven in het luchtledige te hangen boven vertaling Paul van der Velde de neergestorte Twin Towers, een creatie van William Verstraten. Koepel Centrum van de wereld Het uitzicht van het observatieplatform van de wes telijke toren van het World Trade Center (wtc) kon met niets anders vergeleken worden in New York. Op meer dan 400 meter hoogte ontvouwde zich voor je ogen héél Manhatten, geflankeerd door de East en Hudson rivieren met in de verte het Vrijheidsbeeld als een tinnen soldaat. De in Zeeland werkende kun stenaar William Verstraeten wil dat uitzicht terug oproepen met een gigantische installatie waarin je het gevoel krijgt dat je je in de atmosfeer beweegt. Verstraeten stelt voor een koepel van 15 bij 25 meter te bouwen met panoramische foto's die genomen zijn vanaf het vroegere observatieplatform. Een spie- gelvloer zou het panorama reflecteren waarmee de stad vanuit een vogelvluchtperspectief wordt ervaren. Als je over de vloer loopt, lijkt het alsof je boven de ingestorte torens zweeft, een duizelingwekkende 400 meter beneden je. Verstraeten heeft zijn project het Twin Towers IGIRAMA genoemd, afgeleid van de Griekse woorden voor 'aarde' en 'zien'. Verstraeten woont en werkt in Middelburg. Hij bedacht het koepelconcept nadat hij de schoorsteen van de kolencentrale bij de kerncentrale in Borsele - het hoogste punt in de omgeving - had beklommen. 'Als je daar bovenop staat, kun je op een heldere dag 40 kilometer om je heen kijken', zegt hij. 'Hoe hoog ik ook klom, de horizon bleef op oogniveau. Laat je, eenmaal bovenaan, je blik van de horizon naar de voet van de schoorsteen dwalen, dan lijkt de wereld op een kolossale kom. Het gaf me het gevoel in het centrum van de wereld te zijn en als kunstenaar sta ik graag in het centrum van de wereld.' 22 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 22