WALKING ON AIR, ABOVE GROUND ZERO Wow-gevoel De industrieterreinen van de zuidelijke Nederlanden zijn, geeft hij zelf toe, niet het meest fascinerende ter wereld. Daarom begon hij erover na te denken of er geen andere meer meeslepende plaatsen waren die hij als een reusachtige kom kon verbeelden. 'Een vriend kwam met New York op de proppen. Het idee barstte in mijn geest open als een diamant', zegt Verstraeten. 'Een van de meest bekende en emotioneel geladen panorama's van de wereld was het uitzicht van de zui delijke toren van het WTC. Miljoenen mensen hebben daar gestaan en hebben dat wow-gevoel gehad van on top of the world te zijn. Met igirama kan ik dat pano rama opnieuw gestalte geven. Memorial Museum Verstraeten wilde igirama construeren in het toe komstige September n Memorial Museum. Hij legde zijn plannen voor aan Jan Ramirez, de hoofdcurator van dat museum, op dezelfde dag dat bekend werd dat Osama bin Laden was omgebracht. 'Ik had sterk de indruk dat Ramirez mijn voorstel erg interessant vond', zegt Verstraeten. 'In de enorme Foundation Hall van het museum komt er in het centrale gedeelte maar één pilaar te staan waardoor de rest van de ruim te leegt blijft. Er is dus plek genoeg voor igirama.' Helaas, later kreeg hij van Ramirez en de directeur van het museum Alice Greenwald te horen dat ze igirama verworpen hebben omdat het niet past in de missie van het museum: het laten zien van historische artefacten (en geen kunst). Wel vroegen ze Verstraeten zijn voorstel in te dienen voor de online-galerie met kunstwerken die gemaakt zijn als reactie op 9/11. Post-9/n -gevoel Verstraeten hoopt nog steeds dat de koepel ergens in de buurt van Ground Zero gebouwd zal worden. 'Het uitzicht vanaf de zuidelijke toren was van iedereen', zegt hij. 'igirama creëert een tastbaar gevoel van de herinneringen en emoties van de mensen die het observatieplatform hebben bezocht en biedt zo een blijvende impressie voor degenen die het niet hebben kunnen bezoeken.' Als gedenkmonument zou het een gevoelige snaar raken en een krachtig, tegelijk verontrustend gevoel teweegbrengt, wat het Memorial Museum niet doet. igirama roept het post-9/n-gevoel van duizeligheid en angst op, alsof we op het punt staan van een grote hoogte te gaan vallen. Dit artikel verscheen eerder in Co.Design, 15 december 2011. 23 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 23