JOBSE ZN een toonaangevend Zeeuws architectenbureau (2) Van modernisme naar structuralisme onder Jos Jobse tekstJoHAN de Koning Het architectenbureau Jobse Zn oefende veel invloed uit op de Zeeuwse architectuur in de jaren vijftig tot zeventig van de vorige eeuw. Het liet een indrukwekkend oeuvre na dat met name uitblinkt in een eigentijdse stijl en veel aandacht voor het praktische en het bouwbare. Zoals we in het eerste deel van dit artikel zagen, rolde Jasper sr. het vak min of meer bij toeval in maar bij zoon Jos was daarvan geen sprake. Van kinds af aan voelde hij zich thuis in de bouwwereld en hij zou een gedre ven architect worden. Vader en zoon vulden elkaar prima aan. Jasper liet zijn zoon de vrije hand wat betreft de ontwerpen. Op die manier ontwikkelde het bureau zich in korte tijd van een bedrijf met een modernistische signatuur van bescheiden omvang naar een toonaangevend structuralistisch werkend bureau met veel werknemers en een contemporaine uitstraling. Niet voor niets zijn in de architec tuurgids Moderne Architectuur in Zeeland (1999) van Paul Groenendijk en Piet Vollaard maar liefst zeven projecten van Jobse Zn opgenomen, die stuk voor stuk voorbeelden zijn van het structura lisme dat het modernisme verdrong. Jos werd in 1944 in Den Haag geboren in het huis van architect W. J. Fiolet waar zijn ouders op dat moment verbleven. Ze hadden er een heenkomen gezocht nadat de Duitsers Jasper scherp in de gaten waren gaan houden omdat hij actief betrokken was bij het verbergen van onderduikers. Na de bevrijding keerde het gezin terug naar Vlissingen. Jos ging er naar de lagere school en vervolgens de Lagere Tech nische School en de Middelbare Technische School. In 1961 vertrok hij naar Rotterdam voor een studie aan de Hogere Technische School. In 1964 volgde hij een stage bij de structuralistische architect Onno Greiner die dan net begonnen is met de bouw van het Zilveren Schor aan de rand van het Veerse Meer. Het Zilveren Schor is na het Burgerweeshuis (i960) van Aldo van Eyck en de mensa van de Technische Universiteit Twente (1964) van Piet Blom het derde voorbeeld van het structuralisme in Nederland. Vooral het gebruik van een onregelmatige reeks steile kappen in de mensa van Blom vormde voor Jos een blijvende inspiratiebron en door zijn stage verdiepte hij zich verder in de achtergronden van deze stroming. 24 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 24