1 Taakverdeling als stevig fundament Na diverse banen bij architectenbureaus besloot Jos in 1969 met de nodige bedenkingen en niet zonder enige aandrang van zijn ouders toch bij zijn vader te gaan werken. Tegelijk ving hij een studie op de Acade mie van Bouwkunst in Rotterdam aan. Hij is dan 25 jaar en staat open voor nieuwe ideeën. Die modernis tische wederopbouwcultuur moest maar eens verdwij nen. Het is precies dat gevoel dat hem er aanvankelijk aan deed twijfelen of hij zich wel bij zijn vader zou kunnen ontplooien. Hij wilde vernieuwen naar het voorbeeld van Blom, Griener en Van Eyck zonder te veel compromissen te moeten sluiten. Zijn vader daarentegen was gepokt en gemazeld in de ons-kent- ons-cultuur van de wederopbouw. Kon dat wel samen gaan? Jos begreep maar al te goed dat als hij voor het bureau koos er geen ontkomen meer aan was: de maalstroom van overeenkomsten met gemeentes en ontwikkelaars, van aantallen en bouwstromen, en van financiële deals. Ook zou hij onlosmakelijk verbonden worden aan de voor-wat-hoort-wat-cultuur die in de provincie heerste. Toch besloot hij de stap te zetten, Ingang Westerscheldetunnel. Foto: Duo-foto maar niet voordat Jasper hem had beloofd dat hij de nieuwe invloeden in zijn ontwerpen tot uiting mocht laten komen. Jasper legde zich vooral toe op de con tacten met opdrachtgevers en op de financiële gang van zaken. Dit akkoord tussen de beide Jobses wierp meestal zijn vruchten af maar de eigenzinnigheid van Jos bracht zijn vader soms in grote verlegenheid. In 1975 behaalde hij zijn bul aan de Academie. Hij is dan al zes jaar als ontwerpend architect actief bij zowel zijn vader als bij het architectenbureau Groosman in Rotterdam. Hij heeft al verschillende belangrijke werken op zijn naam staan, waaronder een aantal opvallende particuliere woningen zoals zijn eigen huis aan de rand van Middelburg. Zijn grootste wens was bij Wim Quist te gaan werken maar hij zat vast aan Jobse Zn waar hij onmisbaar was gewor den. In creatief opzicht leidde hij de zaak en in 1976 werd hij er daadwerkelijk eigenaar van, samen met de medewerker van het eerste uur Cees Jongepier die als medefirmant het zakelijk gedeelte voor zijn rekening nam. Jos kon zich zo op het ontwerpen concentreren zodat hij zich weinig tot niets hoefde aan te trekken 25 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 25