Van Bachtendiecke tot Villa de Sprenck Na een studiereis door Japan in 1983 komt er meer dynamiek in de ontwerpen van Jobse. Het structura lisme lijkt enigszins naar de achtergrond te wijken, door een bijna fanatieke bewondering voor het werk van een van de nu meest gelauwerde architecten ter wereld, Tadao Ando, dat zich kenmerkt door zich alsmaar herhalende bouwvolumes. Het door elkaar weven van meerdere structuren werd zodoende een tweede natuur en in zijn latere werk blijft het goed herkenbaar. Ook vertaalde zijn belangstelling voor de muziek zich langzaam maar zeker in zijn ontwerpen. Hij zei dat een fuga van J.S. Bach toch erg dicht in de buurt van de complexe bewegingen van het structura lisme kwam. Jos werkte verder nog aan grotere projecten zoals het bejaardentehuis Bachtendieke in Terneu- zen, een fraai vormgegeven cultureel centrum in Oostburg en een kantoor voor Rijkswaterstaat in Goes. Bijzonder passend is de uitbreiding die hij in 1986 realiseerde aan Villa de Sprenck aan de Middelburgse Seissingel. In dat luisterrijke pand, oorspronkelijk ontworpen voor de familie Goethals, huisde de Dienst Volkshuisvesting, de plek waar de carrière van zijn vader Jasper was begonnen. Met het ontwerp, een lage, gekromde aanbouw rond om een open binnenplaats, met een licht gebogen dak en eerlijke gevel uit grove betonsteen, kwam Jos niet alleen terug bij zijn eigen fascinatie voor Blom en Van Eyck, maar tevens bij de aanvang van het familiebedrijf in Vlissingen. Jos bereikte tevens een kruispunt in zijn leven. Zijn verlangen los te komen van de dwang van de bouwpraktijk en de drukkende verantwoordelijkheid voor het bureau brachten hem ertoe de zaak aan Jongepier en mede werkend architect Guus van Bebber over te doen in 1986. Vanaf toen heette het bedrijf Van Bebber en Jongepier en in 2001 werd het opgenomen in de Architecten Alliantie te Goes. De cirkel rond In 1988 associeerde hij zich met het Rotterdamse architectenbureau Groosman en Partners. Hij vond er zijn draai niet en samen met een van de partners Lilian Bos richtten ze het bureau Jobse Bos op, eveneens in Rotterdam. Zij werkten voortvarend aan uiteenlopende opdrachten van kantoren tot par ticuliere woningen. Op zijn lijf geschreven was de grote renovatie van Bloms kubuswoningen op de Blaak, die in de eerste helft van de jaren negentig zijn beslag kreeg. Jos kon zijn oude liefde hierin helemaal uitleven en iedereen was te spreken over het resultaat. De vormgeving van de Westerschelde- tunnel van 2002-2003 kan zeker als een hoogtepunt van de werkzaamheden van Jobse Bos worden beschouwd. Het was tevens voor Jos een eindpunt want nu hij helmaal terug was in Zeeland waar hij aldoor was blijven wonen, besloot hij in 2003 met werken te stoppen en zich over te geven aan zijn andere passies: zeilen en pianospelen. 27 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 27