WOSTE tekst Katinka Polderman Het zal de meeste Zeeuwen een woste wezen, maar Zeeland heeft te kampen met een niet al te best imago. De afgelopen tijd zijn er allerhande onderzoe ken gedaan op het gebied van uiteenlopende zaken. En Zeeland en de Zeeuwen scoren niet al te best. Zo deed het VPRO-televisieprogramma Nederland van Boven een onderzoek naar de bereikbaarheid in Nederlandse provincies. Gekeken werd naar de reistijd van elk viercijferig postcodegebied naar het volgende, per auto en met het openbaar vervoer. Zee land scoorde het slechtst. Ik kan het amper geloven, na meerdere malen drie kwartier over de Overtoom in Amsterdam gedaan te hebben. Dat terwijl de term 'spits' op het traject 's-Heer Abtskerke - Oud-Sabbinge een nogal exotisch begrip is. Maar het is onderzocht, dus het zal wel kloppen. Behalve slecht bereikbaar is Zeeland ook nog eens behept met laagopgeleide inwoners. Nog geen kwart van de Zeeuwen tussen de 25 en 65 jaar is hoger opgeleid. Dat is het laagst van heel Nederland. Blijk baar is Zeeland geen aantrekkelijke woonplaats voor hoogopgeleiden, zelfs niet als je er vandaan komt. Veel Zeeuwen blijven na hun studie hangen in bij voorbeeld Tilburg of Breda. Brabant wordt niet voor niets 'reserve-Zeeland' genoemd. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, bleek na onderzoek van datingsite Parship ook nog eens dat een Zeeuws accent de minst sexy tongval is van alle Nederlandse accenten. De site had een lijst van negen accenten aan hun ledenbestand voorgelegd waarop moest worden aangegeven welk accent volgens de respondent het meest sexy klinkt. Vrouwen met een Zeeuws accent scoorden bij de mannen 5 procent. Alleen Utrechtse en Groningse/Drentse dames kwa men er slechter van af. En slechts 0,6 procent van de vrouwen vindt een Zeeuws accent bij mannen aan trekkelijk. De Brabantse zachte 'g' daarentegen scoort met 40 procent bij zowel mannen als vrouwen het hoogst. En de Zeeuwen? Die kijken waarschijnlijk even verstoord op, mompelen dassdhweh en gaan door met belangrijkere zaken. Sterren bijvoorbeeld. Want daarin komt Zeeland dan weer wél goed uit de bus: Met 11 Michelinsterren heeft Zeeland nu een ster per 34.000 inwoners. Dat is de beste score van heel Nederland. Hoewel... Ook dat zal de meeste Zeeuwen wel een woste wezen. Die zitten waarschijnlijk liever thuis aan hun eigen tafel. Aan een flinke portie boerenkool, mie woste. 37 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 37