m m In het midden van de vorige eeuw kende ons land een merkwaardig fenomeen: een schaapherder die zomer en winter met een kudde van tientallen schapen en een hond door Nederland trok. Meestal voerde zijn voettocht via zandpaden of binnenwegen maar als het zo uitkwam, meed hij drukke verkeerswegen niet. Eten en slapen deed hij onderweg bij gastvrije boeren. Boudewijn Guiljam werd in 1904 geboren in Sint Philipsland. Ook z'n voorouders waren altijd met schapen in de weer. Grootvader hoed de 600 schapen, zijn vader 400 en ook zijn vijf broers hadden schapen. Soms verdronken honder den schapen op de Zeeuwse schorren en slikken door de snel opkomende vloed. Boudewijn ging volgens een familielid als jongetje al met schapen op stap. Hij zon derde zich af en probeerde verplichtingen te ontlopen. Kortom: het zwarte schaap van de familie. Van Gewest tot Gewest In de zomer van 1968 kwam ik hem pijprokend met zijn schapen en zijn hond Lot tegen in Drenthe. Een afspraak voor een tv-opname was gauw gemaakt. Het interview verliep wat stroef door lichte doofheid van de schaapherder. Ik schreef de vragen daarom maar op een briefje en liet hem die lezen. Waarom hij zwierf? 'Ja, waarom zwerf je? Ieder z'n leven, ieder z'n doel. Een bananenboom en een vijgenboom kom men bij mekaar. Zo is het leven.' Op mijn vraag of hij getrouwd was, antwoordde hij: 'Nee, je kunt beter met een schaap getrouwd zijn.' We filmden hoe hij in het dorp Westerbork op zoek ging naar onderdak voor zijn kudde. Dat logies was snel gevonden bij een gastvrije boer. De camera draaide toen Boudewijn 's avonds laat op de hooizolder van de boerderij naar 'bed' ging. Op 30 juli 1968 werd het programma uitgezonden in Van Gewest tot Gewest van de Neder landse Televisie Stichting (nts, nu nos). Voer voor journalisten Voor de oorlog heeft Boudewijn Guiljam in zijn geboortedorp met enkele van zijn broers samenge woond. Dat boterde niet. In 1939 vestigde hij zich in het Noord-Brabantse Steenbergen. In de zomer van 1943 is Boudewijn Guiljam, hij was toen 38 jaar, in Steenbergen betrapt op zwarte handel in schapen. Officieel heette het 'het verhandelen van schapen zon der daarvoor de vereiste vergunning te bezitten'. Toen de (Duitse?) controleurs hem hierop aanspraken zei Boudewijn dat het hem niets kon schelen en dat ze hem toch niets konden maken. Vervolgens veroordeel de de economische politierechter in Breda de scheper, die kennelijk al enkele keren eerder was beboet voor hetzelfde vergrijp, tot een gevangenisstraf van 5 maan den en een geldboete van 7500 gulden, een enorm 38 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 38